Přeskočit na obsah

Basil McRae

Z Infopedia
Basil McRae
Basil Paul McRae
Datum narození5. ledna 1961
Místo narozeníBeaverton, Ontario, Kanada
Výška188 cm
Váha95 kg
Pozicelevé křídlo

Basil McRae (celým jménem Basil Paul McRae) je bývalý kanadský profesionální lední hokejista, který nastupoval na pozici levého křídelního útočníka, a současný hokejový manažer a funkcionář. V sezóně 2026/27 působí ve funkci ředitele profesionálního skautingu (Director of Pro Scouting) v organizaci Columbus Blue Jackets v severoamerické NHL. Rovněž dlouhodobě působí jako spolumajitel (part owner) a alternativní guvernér juniorského klubu London Knights v lize OHL.

Během své šestnáctileté hráčské kariéry v NHL v letech 1981 až 1997 odehrál 576 utkání základní části, ve kterých zaznamenal 53 gólů a 83 asistencí, čímž dosáhl celkového zisku 136 kanadských bodů. V elitní soutěži oblékal dresy celkem sedmi organizací: Quebec Nordiques, Toronto Maple Leafs, Detroit Red Wings, Minnesota North Stars, Tampa Bay Lightning, St. Louis Blues a Chicago Blackhawks. V lize plnil primárně roli takzvaného „enforcera“ (hráče určeného k fyzické ochraně spoluhráčů). Během své kariéry obdržel 2 457 trestných minut, čímž se zařadil na přední místa historických tabulek soutěže. Do profesionálního hokeje vstoupil prostřednictvím vstupního draftu v roce 1980, kdy si jej z celkové 87. pozice vybral klub Quebec Nordiques.

👤 Mládí a juniorská kariéra v OHL (1978–1981)

Basil Paul McRae se narodil 5. ledna 1961 ve městě Beaverton v kanadské provincii Ontario. Zde učinil své první hokejové kroky v lokálních mládežnických soutěžích, přičemž později nastupoval za tým ve městě Port Perry. Pochází z hokejové rodiny; jeho mladší bratr Chris McRae rovněž působil jako profesionální hokejista (enforcer) v organizacích Toronto Maple Leafs a Detroit Red Wings. V patnácti letech se McRae přesunul do klubu Toronto Young Nationals.

Jeho výkonnost v dorosteneckých soutěžích vyústila v draft do juniorské ligy Ontario Hockey Association (OHA, později přejmenované na OHL). V roce 1978 se připojil k organizaci London Knights. Ve své nováčkovské sezóně 1978/79 odehrál 66 utkání základní části. Vstřelil 13 branek a připsal si 28 asistencí, čímž získal 41 bodů. Do osobních statistik rovněž zapsal 79 trestných minut. V ročníku 1979/80 nastoupil za London Knights k 67 zápasům, ve kterých zaznamenal 23 gólů a 35 asistencí (58 bodů) a jeho počet trestných minut vzrostl na 116.

Tyto fyzické a ofenzivní parametry upoutaly pozornost skautů před vstupním draftem do NHL v roce 1980. Organizace Quebec Nordiques si práva na McRaea zajistila v pátém kole z celkové 87. pozice. Přestože měl otevřenou cestu do profesionálního hokeje, absolvoval v juniorském hokeji ještě jeden kompletní ročník. V sezóně 1980/81 odehrál 65 utkání, vsítil 29 branek a na 23 přihrál (52 bodů). Zásadním ukazatelem pro jeho budoucí roli byl zisk 266 trestných minut, čímž potvrdil svou transformaci v tvrdě hrajícího křídelního útočníka.

💼 Profesionální začátky: Quebec Nordiques a farma (1981–1983)

Před zahájením ročníku 1981/82 podepsal s organizací Quebec Nordiques profesionální smlouvu. Část své první profesionální sezóny strávil ve farmářském celku Fredericton Express v lize AHL, kde nastoupil k 57 utkáním s bilancí 11 gólů, 15 asistencí (26 bodů) a 175 trestných minut. Souběžně však zaznamenal svůj debut v NHL. V základní části elitní ligy odehrál 20 zápasů, ve kterých zapsal 4 góly a 3 asistence (7 bodů) a 69 trestných minut. Ve vyřazovacích bojích o Stanley Cup přidal v roce 1982 dalších 9 startů.

V sezóně 1982/83 se scénář opakoval. Za farmářský tým Fredericton Express absolvoval 53 utkání se ziskem 22 gólů a 19 asistencí (41 bodů) a 146 trestnými minutami. V hlavním kádru Quebec Nordiques naskočil do 22 zápasů základní části NHL, ve kterých zaznamenal jeden gól a jednu asistenci (2 body) a 59 trestných minut. Po této sezóně se vedení Quebecu rozhodlo pro hráčskou transakci. McRae byl vyměněn do kanadského klubu Toronto Maple Leafs. Protihodnotou do Quebecu zamířil útočník Richard Turmel.

🍁 Toronto Maple Leafs a Detroit Red Wings (1983–1987)

Přestup do organizace Toronto Maple Leafs mu trvalé místo v NHL nepřinesl. V ročníku 1983/84 odehrál za Toronto pouze 3 utkání bez bodového zisku, přičemž obdržel 19 trestných minut. Absolutní většinu ročníku strávil v záložním týmu St. Catharines Saints v lize AHL. Zde nastoupil k 78 zápasům, ve kterých vsítil 14 branek a přidal 25 asistencí (39 bodů) a 187 trestných minut. V sezóně 1984/85 zasáhl v dresu Toronta v NHL do jediného utkání (0 bodů, 0 trestných minut). Na farmě v St. Catharines Saints naopak odehrál 72 utkání se ziskem 30 gólů a 25 asistencí (55 bodů) a 186 trestných minut.

V letním přestupovém období roku 1985 mu v Torontu vypršela smlouva. Jako volný hráč (Free Agent) podepsal kontrakt s americkým klubem Detroit Red Wings. V dresu Detroitu v ročníku 1985/86 odehrál v NHL pouze 4 utkání (0 bodů, 5 trestných minut). V úvodu sezóny 1986/87 nastoupil za Detroit Red Wings k 36 zápasům, ve kterých zaznamenal 2 góly a 2 asistence (4 body). Současně v těchto utkáních nasbíral 193 trestných minut, čímž plnil striktní roli osobního strážce.

Během ročníku 1986/87 došlo k rozsáhlé výměně. Vedení Detroitu odeslalo McRaea společně s útočníkem Johnem Ogrodnickem a útočníkem Dougem Sheddenem zpět do organizace Quebec Nordiques. Opačným směrem do Detroitu putovali útočník Brent Ashton, obránce Gilbert Delorme a útočník Mark Kumpel. Zbytek sezóny 1986/87 dohrál McRae v Quebecu. Nastoupil ke 33 utkáním s bilancí 9 gólů a 5 asistencí (14 bodů) a 149 trestných minut.

⭐ Minnesota North Stars a rekordy v trestných minutách (1987–1992)

Před zahájením sezóny 1987/88 podepsal jako volný hráč smlouvu s organizací Minnesota North Stars. Zde se stal pevnou součástí sestavy a prožil své nejstabilnější a nejznámější období kariéry. Poprvé v kariéře odehrál kompletní sezónu v NHL. Vedení klubu jej zařadilo do dvojice s dalším tvrdým hráčem Shanem Churlou, čímž vzniklo duo zodpovědné za fyzickou ochranu elitních hráčů týmu.

V ročníku 1987/88 odehrál 80 utkání základní části. Vstřelil 5 branek a na 11 nahrál (16 bodů). V této sezóně nasbíral 382 trestných minut, což představovalo jeho absolutní osobní kariérní maximum. Tímto číslem se umístil v první desítce historických tabulek NHL pro nejvyšší počet trestných minut v jedné sezóně (obsadil 7. místo v historii ligy).

V sezóně 1988/89 nastoupil k 78 zápasům, ve kterých zaznamenal 12 gólů a 19 asistencí (31 bodů). V tomto ročníku dokonce vedl statistiku celé ligy s počtem 365 trestných minut. Následoval ročník 1989/90, kdy v 66 utkáních zapsal 9 gólů a 17 asistencí (26 bodů) a 351 trestných minut.

Historický týmový úspěch se dostavil v sezóně 1990/91. V základní části zasáhl McRae pouze do 40 utkání se ziskem 4 bodů (1 gól, 3 asistence) a 224 trestných minut. Organizace Minnesota North Stars se v tomto roce probojovala až do finále Stanley Cupu, kde podlehla týmu Pittsburgh Penguins. McRae v tomto play-off nastoupil ke 22 zápasům, ve kterých vstřelil jeden gól, přidal jednu asistenci a obdržel 94 trestných minut.

Posledním ročníkem v dresu Minnesoty byla sezóna 1991/92. Odehrál 59 zápasů, vstřelil 5 gólů a na 8 nahrál (13 bodů). Zapsal 245 trestných minut. Během svého pětiletého působení v klubu vytvořil tehdejší historický klubový rekord organizace (franchise record) v počtu trestných minut s celkovou hodnotou 1 567 minut.

⚡ Expanzní draft a závěrečná léta v NHL (1992–1997)

V letním období roku 1992 proběhl expanzní draft NHL pro nově vznikající celky. Organizace Minnesota North Stars zapsala McRaea na listinu nechráněných hráčů. V draftu si jeho hráčská práva zajistil nový floridský klub Tampa Bay Lightning.

V dresu Tampa Bay Lightning nastoupil na podzim sezóny 1992/93 do 14 utkání (2 góly, 3 asistence, 5 bodů, 71 trestných minut). Jeho působení v Tampě Bay však předčasně ukončilo zranění. Dne 11. října 1992 v utkání proti celku Chicago Blackhawks utrpěl zlomeninu nohy. Po rekonvalescenci byl v průběhu téže sezóny vyměněn do klubu St. Louis Blues. Ve zbytku ročníku 1992/93 odehrál za St. Louis 33 zápasů (1 gól, 3 asistence, 4 body, 98 trestných minut).

V sezóně 1993/94 odehrál 40 utkání základní části (1 gól, 2 asistence, 3 body, 103 trestných minut). V tomto ročníku čelil dvěma zdravotním komplikacím. V listopadu 1993 utrpěl vážnou alergickou reakci a následně si 3. ledna 1994 během tréninku natrhl břišní sval, což jej na delší dobu vyřadilo ze sestavy. Zkrácený ročník 1994/95, poznamenaný výlukou ligy kvůli dohadování o kolektivní smlouvě (lockout), absolvoval v dresu Blues. Nastoupil k 21 utkáním se ziskem pěti asistencí a 72 trestných minut. V ročníku 1995/96 zasáhl do 18 zápasů (1 gól, 1 asistence, 2 body, 40 trestných minut).

Před sezónou 1996/97 podepsal jako volný hráč jednoletou smlouvu s organizací Chicago Blackhawks. V barvách Chicaga stihl odehrát pouze 8 utkání bez bodového zisku, přičemž na trestné lavici strávil 12 minut. Po skončení tohoto ročníku ohlásil ve věku šestatřiceti let oficiální ukončení své hráčské kariéry v profesionálním ledním hokeji. Jeho kariérní bilance v základní části NHL se zastavila na 576 zápasech a 2 457 trestných minutách.

🛡️ Herní profil a defenzivní role

Basil McRae patřil k nejvýraznějším představitelům role "enforcera" (ochránce) v hokeji osmdesátých a devadesátých let. S výškou 188 centimetrů a váhou 95 kilogramů nebyl primárně nasazován pro tvorbu ofenzivních akcí. Jeho hlavním úkolem na ledové ploše byla ochrana techničtějších a produktivnějších spoluhráčů. Jeho průměr převyšující 4 trestné minuty na každý odehraný zápas a celkové číslo 2 457 minut jej řadí mezi nejvíce trestané hráče v archivech NHL. V kombinaci se Shanem Churlou v Minnesotě vytvořil jednu z nejobávanějších dvojic tehdejší ligy. Zřídka nastupoval v přesilových hrách, naopak byl trenéry využíván k izolovaným střídáním (shifts) s cílem změnit dynamiku utkání fyzickým střetem.

👔 Hokejový management a vlastnictví klubů (2000–2026)

Po odchodu z profesionálního sportu se McRae přesunul do hokejového managementu. V roce 2000 vstoupil do vlastnické struktury juniorského klubu London Knights v lize OHL. Organizaci zakoupil společně s bývalými hráči NHL Dalem Hunterem a Markem Hunterem od rodiny Tarryových. V klubu začal působit jako spolumajitel, alternativní guvernér a zapojil se do skautingu a náboru hráčů, zejména na trhu ve Spojených státech amerických.

V sezónách 2014/15 a 2015/16 převzal v organizaci London Knights funkci generálního manažera (General Manager). V ročníku 2015/16 pod jeho vedením tým vyhrál šampionát OHL a následně triumfoval na celonárodním turnaji o prestižní Memorial Cup. Dne 6. července 2016 z pozice generálního manažera v Londýně oficiálně odstoupil, aby přijal trvalou pozici v NHL, a jeho místo zaujal Rob Simpson. Nadále však v klubu London Knights setrval v pozici spolumajitele.

V NHL zahájil funkcionářskou kariéru v organizaci Columbus Blue Jackets. V sezóně 2013/14 začal pro klub pracovat jako skaut. V červenci 2016 byl povýšen na pozici ředitele hráčského personálu (Director of Player Personnel), kde působil tři sezóny do roku 2019. V roce 2019 obdržel jmenování do funkce asistenta generálního manažera (Assistant General Manager) organizace Columbus Blue Jackets. V této pozici dohlížel na hráčský vývoj a transakce po dobu pěti sezón (2019–2024).

V září roku 2024 byl v rámci reorganizace managementu v Columbusu jmenován do funkce ředitele profesionálního skautingu (Director of Pro Scouting). V této exekutivní roli vyhodnocující výkonnost profesionálních hráčů v NHL i AHL působí i v aktuálním ročníku 2026/27. Mimo manažerskou činnost byl Basil McRae společně se svým bratrem Chrisem v roce 2007 oficiálně uveden do sportovní síně slávy Lindsay & District Sports Hall of Fame.

📈 Statistiky

National Hockey League (NHL)

Poznámka k tabulce: Tabulka obsahuje kompletní statistiky odehraných sezón v NHL. Zápasy z vyřazovacích bojů (play-off) jsou z důvodu zachování faktické a archivní přesnosti v určitých ročnících označeny jako „data nejsou dostupná“, pokud neexistuje detailní rozpis bodů pro jednotlivé roky (celkově hráč zapsal 78 startů a 12 bodů v play-off).

Sezóna Tým Zápasy Góly Asistence Body Trestné min. Zápasy (PO) Góly (PO) Asistence (PO) Body (PO) Trestné min. (PO)
1981/82 Quebec Nordiques 20 4 3 7 69 9 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1982/83 Quebec Nordiques 22 1 1 2 59 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1983/84 Toronto Maple Leafs 3 0 0 0 19
1984/85 Toronto Maple Leafs 1 0 0 0 0
1985/86 Detroit Red Wings 4 0 0 0 5
1986/87 Detroit Red Wings 36 2 2 4 193
1986/87 Quebec Nordiques 33 9 5 14 149 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1987/88 Minnesota North Stars 80 5 11 16 382 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1988/89 Minnesota North Stars 78 12 19 31 365 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1989/90 Minnesota North Stars 66 9 17 26 351 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1990/91 Minnesota North Stars 40 1 3 4 224 22 1 1 2 94
1991/92 Minnesota North Stars 59 5 8 13 245 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1992/93 Tampa Bay Lightning 14 2 3 5 71
1992/93 St. Louis Blues 33 1 3 4 98 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1993/94 St. Louis Blues 40 1 2 3 103 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1994/95 St. Louis Blues 21 0 5 5 72 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1995/96 St. Louis Blues 18 1 1 2 40 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1996/97 Chicago Blackhawks 8 0 0 0 12

American Hockey League (AHL)

Sezóna Tým Zápasy Góly Asistence Body Trestné min. Zápasy (PO) Góly (PO) Asistence (PO) Body (PO) Trestné min. (PO)
1981/82 Fredericton Express 57 11 15 26 175 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1982/83 Fredericton Express 53 22 19 41 146 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1983/84 St. Catharines Saints 78 14 25 39 187 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1984/85 St. Catharines Saints 72 30 25 55 186 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná

Juniorská soutěž (OHA / OMJHL / OHL)

Sezóna Tým Liga Zápasy Góly Asistence Body Trestné min. Zápasy (PO) Góly (PO) Asistence (PO) Body (PO) Trestné min. (PO)
1978/79 London Knights OHA 66 13 28 41 79 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1979/80 London Knights OMJHL 67 23 35 58 116 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1980/81 London Knights OHL 65 29 23 52 266 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná

Zdroje