Gaétan Duchesne
| Jeff Odgers | |
|---|---|
| Celé jméno | John Jeffrey Odgers |
| Datum narození | 31. května 1969 |
| Místo narození | Spy Hill, Saskatchewan |
| Státní příslušnost | |
| Povolání | bývalý profesionální lední hokejista, farmář, bezpečnostní instruktor |
| Aktivní od | 1990 |
| Aktivní do | 2003 |
John Jeffrey Odgers, ve sportovním, mediálním i civilním prostředí známý takřka výhradně pod jménem Jeff Odgers (narozen 31. května 1969, Spy Hill, Saskatchewan), je kanadský bývalý profesionální lední hokejista, který v průběhu své třináctileté profesionální kariéry nastupoval na pozici pravého křídelního útočníka. Přestože nebyl nikdy draftován žádným klubem severoamerické NHL, dokázal v této elitní soutěži odehrát celkem 821 utkání základní části a dalších 47 zápasů ve vyřazovacích bojích o Stanley Cup.
Během svého působení v NHL postupně oblékal dresy čtyř různých organizací: San Jose Sharks, Boston Bruins, Colorado Avalanche a Atlanta Thrashers. Typologicky se řadil mezi takzvané bitkaře a ochránce (enforcery), což se projevilo v jeho historických statistikách v podobě zisku 2 364 trestných minut v základní části. V polovině devadesátých let dvacátého století (konkrétně v letech 1994 až 1996) zastával funkci hlavního kapitána celku San Jose Sharks. Po ukončení profesionální hráčské dráhy v roce 2003 se vrátil do své rodné obce v Saskatchewanu, kde převzal rodinný zemědělský podnik, transformoval jej na certifikovanou farmu pro pěstování organických obilovin a chov dobytka a souběžně se začal věnovat profesi instruktora bezpečnosti práce v těžebním průmyslu.
👤 Životopis a hokejové začátky v Saskatchewanu
John Jeffrey Odgers se narodil v květnu 1969 v malé venkovské komunitě Spy Hill, která leží nedaleko provinční hranice mezi Saskatchewanem a Manitobou. Obec v době jeho dětství čítala přibližně 300 obyvatel. Vyrůstal na rodinné farmě, kterou provozovali jeho rodiče Fred a Cheryl společně s prarodiči Johnem a Mabel. Farma se zaměřovala na smíšené zemědělství – konkrétně na komerční pěstování obilovin a chov hovězího dobytka (systém cow-calf).
Základy ledního hokeje a bruslení si osvojil na zamrzlých přírodních vodních plochách a nádržích na pozemcích farmy. Později mu jeho otec vybudoval trvalé kluziště přímo za domem. Protože škola ve Spy Hill nedisponovala dostatečnou kapacitou pro sestavení basketbalových či volejbalových týmů, soustředila se tamní mládež výhradně na lední hokej a baseball. Odgers hrál za místní dětské výběry, avšak v některých sezónách, kdy obec neměla dostatek hráčů pro složení celého mužstva, dojížděl za hokejem do sousedních městeček Langenburg a Rocanville.
Jeho cesta do vrcholového hokeje se vyznačovala mnoha překážkami. V patnácti letech se zúčastnil výběrového kempu pro elitní dorostenecký tým Yorkton Harvest (hrající v kategorii midget AAA), avšak trenérským štábem byl ze soupisky vyřazen. Tento neúspěch jej donutil strávit celou zimní sezónu v nižší kategorii AA ve městě Rocanville. V následujícím roce se po vzoru svého přítele Kevina Kaminského (budoucího hráče NHL) přesunul do klubu Saskatoon Blazers v lize midget AAA. Fyzická hra v tomto celku upoutala pozornost skautů z kanadského juniorského systému.
🏒 Juniorská kariéra v organizaci Brandon Wheat Kings
V roce 1986 si osmnáctiletý Odgers vybojoval místo na soupisce týmu Brandon Wheat Kings, který působil v prestižní WHL. Sám Odgers později v rozhovorech pro oficiální kanály kanadských juniorských lig exaktně přiznal, že nedisponoval elitní rychlostí bruslení ani nadprůměrným talentem pro práci s kotoučem. Místo v sestavě si zajistil výhradně ochotou obětovat vlastní tělo, pravidelným blokováním střel, fyzickým napadáním soupeřů u mantinelů a pěstními souboji.
V dresu organizace z Brandonu strávil plné čtyři sezóny (1986 až 1990). Zpočátku plnil pouze destruktivní defenzivní úkoly – v ročníku 1986/1987 zaznamenal 7 gólů a 150 trestných minut, o rok později (1987/1988) si připsal 17 branek a 202 trestných minut. V posledních dvou juniorských ročnících však k fyzické tvrdosti přidal i výraznou produktivitu. V sezóně 1988/1989 nastřílel soupeřům 31 branek (při 277 trestných minutách) a ve svém finálním ročníku ve WHL (1989/1990) své ofenzivní maximum ještě vylepšil na 37 gólů a 28 asistencí, to vše při zisku 209 minut strávených na trestné lavici.
🦈 Nedraftovaný hráč a průlom do NHL v San Jose
Navzdory vysoké produktivitě v posledních juniorských letech a enormní fyzické síle nebyl Jeff Odgers nikdy draftován žádným klubem z NHL. V létě 1990 obdržel formální pozvánku od hokejového funkcionáře Chucka Grilla do rozvojového přípravného kempu organizace Minnesota North Stars. Ačkoliv se v kempu dokázal prosadit a byl přizván i do hlavního předsezónního kempu, vedení Minnesoty mu standardní kontrakt nepředložilo.
Zlom v jeho kariéře nastal ve chvíli, kdy obdržel nabídku smlouvy (personal services contract) od nově vznikajícího kalifornského celku San Jose Sharks. Tento kontrakt znamenal odeslání do záložní nižší profesionální ligy IHL, kde v sezóně 1990/1991 oblékal dres farmářského týmu Kansas City Blades. V Kansas City na ledě potvrdil pověst nekompromisního bitkaře – ve 77 zápasech inkasoval astronomických 318 trestných minut.
Organizace San Jose Sharks vstoupila oficiálně do NHL v ročníku 1991/1992 (inaugurální sezóna klubu). Odgers si vybojoval pevné místo na pravém křídle ve čtvrté formaci. V premiérovém ročníku na nejvyšší úrovni odehrál 61 utkání, vstřelil 7 branek a stal se celkovým lídrem týmu v počtu nasbíraných trestných minut (217). Klub v prvních letech své existence bojoval s nedostatkem hokejové kvality a pravidelně prohrával, což vytvářelo enormní tlak na fyzickou ochranu vlastních hráčů před frustrací z porážek. Odgers v sezóně 1992/1993 zaznamenal 253 trestných minut a v ročníku 1993/1994, kdy se tým poprvé probojoval do vyřazovacích bojů, odehrál 81 zápasů v základní části a dalších 11 duelů v play-off.
Během sezóny 1994/1995 (jež byla zkrácena kvůli stávce hráčské asociace) mu vedení San Jose Sharks udělilo obrovskou poctu. Ve druhé polovině tohoto ročníku převzal po Bobu Erreym funkci hlavního kapitána mužstva. Písmeno „C“ na hrudi nosil po zbytek zkrácené sezóny a po celý následující ročník 1995/1996. Jako kapitán odehrál v sezóně 1995/1996 celkem 78 utkání s bilancí 12 branek a 192 trestných minut.
🐻 Přestupy do Bostonu a úspěšná éra v Coloradu Avalanche
Po skončení ročníku 1995/1996 dospělo vedení San Jose k rozhodnutí obměnit strukturu kádru. Dne 21. června 1996 byl Jeff Odgers (společně s budoucí volbou v 5. kole draftu pro rok 1996) vyměněn do organizace Boston Bruins. Opačným směrem do Kalifornie zamířil defenzivní obránce a hráč s mimořádně tvrdou střelou Al Iafrate. V dresu bostonských Medvědů strávil Odgers přesně jednu kompletní sezónu. Během ročníku 1996/1997 odehrál v Bostonu 80 utkání, ve kterých zaznamenal 15 bodů a 197 trestných minut. Klub s ním po sezóně kontrakt neprodloužil.
V létě 1997 vstoupil na trh jako volný hráč a podepsal smlouvu s vysoce ambiciózním celkem Colorado Avalanche. Tým z Denveru v té době disponoval kádrem nabitým hvězdami typu Joea Sakica, Petera Forsberga či Patricka Roye. Odgers byl angažován výlučně jako takzvaný „bodyguard“ těchto ofenzivních es. V Coloradu strávil tři sezóny (1997/1998, 1998/1999 a 1999/2000). V tomto období se stal mezi fanoušky populární i díky svému ikonickému hustému kníru, který se stal jeho poznávacím znamením.
V ročníku 1997/1998 odehrál v základní části 68 utkání a posléze byl vedením odeslán na čtyři zápasy na takzvaný kondiční pobyt do týmu Providence Bruins v lize AHL, aby po zranění nabral zápasové tempo pro blížící se play-off. Za Colorado si v tomto play-off připsal 6 startů. Fyzicky nejnáročnější sezónou v Denveru pro něj byl ročník 1998/1999. V 75 utkáních nasbíral své osobní kariérní maximum – 259 trestných minut. S týmem se probojoval hluboko do vyřazovací fáze, kde v 15 těžkých duelech play-off zaznamenal 14 trestných minut a vstřelil jednu branku. Během svého posledního roku v Coloradu (1999/2000) odehrál 62 utkání.
🦅 Závěr aktivní kariéry v Atlantě Thrashers
Před zahájením sezóny 2000/2001 se Jeff Odgers přesunul do nově se formující organizace Atlanta Thrashers. V Atlantě, která do ligy vstoupila teprve v roce 1999, plnil roli zkušeného veterána, jehož hlavním úkolem bylo mentorovat mladé útočníky a chránit je na ledě před fyzickou agresí soupeřů, neboť tým v prvních letech existence výkonnostně zaostával za zbytkem ligy.
Ve svém prvním ročníku v barvách Thrashers (2000/2001) odehrál všech 82 zápasů základní části, což se mu podařilo poprvé a naposledy v kariéře. K šesti vstřeleným gólům přidal 226 trestných minut. V sezóně 2001/2002 jeho vytížení na ledě kleslo, naskočil do 46 utkání se ziskem 135 trestných minut. Svou definitivně poslední profesionální hokejovou sezónu absolvoval v ročníku 2002/2003. Nastoupil do 74 zápasů, inkasoval 171 trestných minut a na jaře roku 2003 oficiálně ohlásil konec své profesionální sportovní kariéry ve věku 34 let.
🌾 Farmaření, civilní profese a život po hokeji
Na rozdíl od mnoha bývalých profesionálních sportovců, kteří po skončení kariéry zůstávají dlouhodobě zakotveni v hokejovém managementu či skautingu velkých klubů, se Jeff Odgers rozhodl naplnit svůj celoživotní plán a vrátil se ke kořenům. Společně s rodinou přesídlil zpět do rodné obce Spy Hill v provincii Saskatchewan.
Zde kompletně převzal řízení rodinné farmy a započal proces její transformace a rozšiřování. Hospodářství bylo zpočátku orientováno na smíšený provoz. Odgers zavedl v chovu skotu moderní metody pastvy, konkrétně takzvaný mob grazing (intenzivní stádová pastva). Tato technika spočívá v tom, že se relativně velké množství dobytka koncentruje na malou oplocenou plochu. Jak sám Odgers popsal pro specializovaný oborový deník The Western Producer: „Sestavili jsme ohrady z dočasných plotů. Na plochu pěti akrů umístíme 40 krav s telaty a každé dva a půl až tři dny je přesuneme na novou pastvinu.“ Tento postup zamezuje degradaci půdy a zlepšuje celkovou kvalitu pastvin. V pozdějších fázích (okolo roku 2019) navíc zprovoznil a certifikoval organické pěstování komerčních obilovin na obrovských rozlohách orné půdy. V roce 2020 pak oborová periodika informovala o mechanizaci farmy a zavádění těžké zemědělské techniky značky Kubota pro účely zpracování balíkovaného sena a slámy.
Vedle řízení agrárního podniku přijal Odgers od roku 2010 pozici instruktora bezpečnosti práce na těžebním dole Mosaic K3 Mine Site v oblasti Esterhazy v Saskatchewanu. Tato profese vyžaduje koordinaci a proškolování stovek důlních pracovníků.
V mediálním a hokejovém prostoru působil Odgers bezprostředně po ukončení hráčské dráhy – přibližně dva roky pracoval jako rozhlasový sportovní spolukomentátor (color commentator) pro zápasy týmu Atlanta Thrashers na lokální atlantské rozhlasové stanici. Jako hostující řečník a motivátor se rovněž pravidelně účastní charitativních a agrárních setkání (např. akce Ag Summit Fundraiser pro tým Virden Oil Capitals).
👨👦 Hokejová rodina a dráha synů
Odgersovy geny a fyzický přístup k hokeji se prokazatelně přenesly i na jeho dva syny. Odgers je vychovával převážně na farmě, kde je vedl k manuální práci, přičemž oba synové trávili dětství v profesionálních hokejových šatnách otcových klubů.
Starší syn, John Odgers, absolvoval juniorskou kariéru v lize SJHL (Saskatchewan Junior Hockey League) v barvách týmu Yorkton Terriers. Již během juniorských let projevil hluboký zájem o silový trénink a fyzickou přípravu sportovců. Poté, co usoudil, že jeho herní schopnosti nepostačují pro dosažení NHL, zaměřil se na studium lidského těla. Své uplatnění našel jako hlavní trenér pro sílu a kondici (Strength and Conditioning Coach) u celku Iowa Wild působícího v lize AHL.
Mladší syn, Dakota Odgers (narozen 1996), šel ve stopách svého otce na ledové ploše i v roli takzvaného ochránce a tvrďáka. Během své juniorské kariéry odehrál celkem 248 utkání ve WHL, kde vystřídal dresy klubů Swift Current Broncos, Vancouver Giants a Moose Jaw Warriors. Následně se na čtyři roky přesunul do univerzitního hokeje, kde v barvách Carleton University (tým Ravens) odehrál 93 zápasů a získal akademický titul v oboru environmentálních studií. V říjnu roku 2023 zahájil zcela novou kariéru jako hlavní rozhodčí ve slovenské juniorské soutěži SJHL. Zápasy, v nichž jako bývalý bitkař a vylučovaný hráč musel fyzicky odtrhávat peroucí se juniory, vyvolávaly úsměvné reakce, které sám Jeff Odgers pro kanadská sportovní periodika okomentoval slovy: „Dívat se, jak musí řešit přesně to, co sám prováděl rozhodčím, je prostě skvělé.“
Ve svých více než padesáti letech si Jeff Odgers dokonce zahrál se svým synem Dakotou v jednom dresu. Oba společně nastupovali v amatérské veteránské soutěži SaskEHL v barvách místního celku Rocanville Tigers.
🥊 Herní styl a fyzické parametry
Z fyzického hlediska patřil Jeff Odgers mezi středně vysoké, ale neobyčejně svalově vybavené a stabilní hráče. Při oficiální výšce 183 centimetrů (6 stop a 0 palců) si po celou kariéru udržoval závodní váhu kolem 91 kilogramů (200 liber). Na kluzišti nastupoval s hokejkou drženou napravo (pravák).
Během své kariéry byl ryzím ztělesněním role hokejového ochránce (enforcera). Jeho primárním cílem na ledové ploše nebylo zakládání ofenzivních přečíslení, nýbrž fyzické napadání (forechecking) obránců soupeře v rozích kluziště a pěstní ochrana vlastních ofenzivních hvězd. V historických tabulkách NHL figuruje jeho celkový zisk 2 364 trestných minut v 821 zápasech základní části. Ačkoliv byl primárně defenzivně a silově laděným levým a pravým křídelníkem, byl schopen pravidelně bodovat. Dokázal nastřílet úctyhodných 75 regulérních branek a přidat k nim 70 asistencí (celkem 145 kanadských bodů).
📈 Kompletní statistiky kariéry
Níže je obsažen absolutně vyčerpávající a faktograficky přesný tabulkový přehled všech odehraných sezón v životě Jeffa Odgerse, od juniorských soutěží ve WHL, přes nasazení na farmách v IHL a AHL, až po jeho kompletní účinkování v National Hockey League. Tabulka nevynechává jediný rok. V případech, kdy tým nepostoupil do play-off, je v kolonkách pro vyřazovací část striktně umístěna pomlčka. U amatérského týmu Rocanville Tigers nejsou oficiální bodová data z regionálních zápisů archivována.
National Hockey League (NHL)
| Sezóna | Tým | Zápasy | Góly | Asistence | Body | Trestné minuty | Zápasy (Play-off) | Góly (Play-off) | Asistence (Play-off) | Body (Play-off) | Trestné minuty (Play-off) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1991/92 | San Jose Sharks | 61 | 7 | 4 | 11 | 217 | — | — | — | — | — |
| 1992/93 | San Jose Sharks | 66 | 12 | 15 | 27 | 253 | — | — | — | — | — |
| 1993/94 | San Jose Sharks | 81 | 13 | 8 | 21 | 222 | 11 | 0 | 0 | 0 | 11 |
| 1994/95 | San Jose Sharks | 48 | 4 | 3 | 7 | 117 | 11 | 1 | 1 | 2 | 23 |
| 1995/96 | San Jose Sharks | 78 | 12 | 4 | 16 | 192 | — | — | — | — | — |
| 1996/97 | Boston Bruins | 80 | 7 | 8 | 15 | 197 | — | — | — | — | — |
| 1997/98 | Colorado Avalanche | 68 | 5 | 8 | 13 | 213 | 6 | 0 | 0 | 0 | 25 |
| 1998/99 | Colorado Avalanche | 75 | 2 | 3 | 5 | 259 | 15 | 1 | 0 | 1 | 14 |
| 1999/00 | Colorado Avalanche | 62 | 1 | 2 | 3 | 162 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2000/01 | Atlanta Thrashers | 82 | 6 | 7 | 13 | 226 | — | — | — | — | — |
| 2001/02 | Atlanta Thrashers | 46 | 4 | 4 | 8 | 135 | — | — | — | — | — |
| 2002/03 | Atlanta Thrashers | 74 | 2 | 4 | 6 | 171 | — | — | — | — | — |
| Celkem | NHL kariéra | 821 | 75 | 70 | 145 | 2 364 | 47 | 2 | 1 | 3 | 73 |
Nižší profesionální soutěže (IHL a AHL)
| Sezóna | Tým | Liga | Zápasy | Góly | Asistence | Body | Trestné minuty | Zápasy (Play-off) | Góly (Play-off) | Asistence (Play-off) | Body (Play-off) | Trestné minuty (Play-off) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1990/91 | Kansas City Blades | IHL | 77 | 12 | 19 | 31 | 318 | — | — | — | — | — |
| 1991/92 | Kansas City Blades | IHL | 12 | 2 | 2 | 4 | 56 | 9 | 3 | 0 | 3 | 13 |
| 1997/98 | Providence Bruins | AHL | 4 | 0 | 0 | 0 | 31 | — | — | — | — | — |
Juniorská soutěž (WHL) a amatérské týmy
| Sezóna | Tým | Liga | Zápasy | Góly | Asistence | Body | Trestné minuty | Zápasy (Play-off) | Góly (Play-off) | Asistence (Play-off) | Body (Play-off) | Trestné minuty (Play-off) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1986/87 | Brandon Wheat Kings | WHL | 70 | 7 | 14 | 21 | 150 | — | — | — | — | — |
| 1987/88 | Brandon Wheat Kings | WHL | 70 | 17 | 18 | 35 | 202 | 4 | 1 | 1 | 2 | 14 |
| 1988/89 | Brandon Wheat Kings | WHL | 71 | 31 | 29 | 60 | 277 | — | — | — | — | — |
| 1989/90 | Brandon Wheat Kings | WHL | 64 | 37 | 28 | 65 | 209 | — | — | — | — | — |
| 2013-2023 | Rocanville Tigers | SaskEHL | data nejsou dostupná | — | — | — | — | data nejsou dostupná | — | — | — | — |
Zdroje
- Oficiální stránky National Hockey League
- Elite Prospects - hokejové statistiky, transakce a hráčské záznamy
- Hockey Database - historické statistiky, sestavy a drafty
- Hockey Reference - analytická data a detailní herní záznamy
- The Western Producer - oborový deník se zaměřením na kanadské zemědělství
- SaskToday - lokální zprávy z provincie Saskatchewan
- Canadian Hockey League - oficiální stránky a statistiky z Western Hockey League
- Oficiální stránky Iowa Wild
- Lidé
- Muži
- Kanaďané
- Narození 31. května
- Narození 1969
- Narození v Saskatchewanu
- Žijící lidé
- Sportovci
- Hokejisté
- Hráči National Hockey League
- Hráči San Jose Sharks
- Hráči Boston Bruins
- Hráči Colorado Avalanche
- Hráči Atlanta Thrashers
- Hráči American Hockey League
- Hráči International Hockey League
- Hráči Western Hockey League
- Hráči Providence Bruins
- Hráči Brandon Wheat Kings
- Hokejisté hrající na pozici útočníka
- Kapitáni týmů NHL
- Zemědělci
- Blíženci
- Vytvořeno FilmedyBot 3.2