Patrick Kane: Porovnání verzí
založena nová stránka s textem „{{K rozšíření}} '''Patrick Timothy Kane II''' (* 19. listopadu 1988, Buffalo, New York, Spojené státy americké) je americký profesionální lední hokejista, který hraje na pozici pravého křídla v týmu Detroit Red Wings v NHL. == Klubová kariéra == Kane byl draftován jako celkově první v [[2007 NHL Entry Draft|draftu NHL 2007]…“ |
Bez shrnutí editace |
||
| (Není zobrazena jedna mezilehlá verze od stejného uživatele.) | |||
| Řádek 1: | Řádek 1: | ||
{{ | {{Infobox Sportovec | ||
| jméno = Patrick Kane | |||
| celé_jméno = Patrick Timothy Kane II | |||
| obrázek = | |||
| datum_narození = 19. listopadu 1988 | |||
| místo_narození = [[Buffalo]], [[New York (stát)|New York]], [[Spojené státy americké]] | |||
| státní_příslušnost = {{Vlajka|USA}} | |||
| povolání = hokejista | |||
| pozice = pravé křídlo / útočník | |||
| tým = [[Chicago Blackhawks]] | |||
| liga = [[National Hockey League|NHL]] | |||
| výška = 178 | |||
| váha = 80 | |||
| draft = 1. v celkovém pořadí | |||
| rok_draftu = 2007 | |||
| tým_draftu = [[Chicago Blackhawks]] | |||
| aktivní_od = 2007 | |||
}} | |||
'''Patrick Timothy Kane II''' (* 19. listopadu 1988 | '''Patrick Timothy Kane II''' (* 19. listopadu 1988) je americký profesionální hokejový útočník, který nastupuje primárně na pozici pravého křídla. V současnosti (k podzimu roku 2026) je opětovně smluvním hráčem organizace [[Chicago Blackhawks]] v nejvyšší severoamerické lize [[National Hockey League|NHL]], do které se vrátil po podpisu dvouleté smlouvy v červenci 2026. Zástupci tohoto chicagského celku si jej původně vybrali jako absolutní jedničku ve vstupním draftu v roce 2007. Během své kariéry nastupoval rovněž za kluby [[New York Rangers]] a [[Detroit Red Wings]], a během výluky v roce 2012 krátce působil ve švýcarské nejvyšší soutěži v celku [[EHC Biel]]. | ||
Patrick Kane patří mezi nejproduktivnější hráče své generace a je držitelem řady historických rekordů. S týmem [[Chicago Blackhawks]] vybojoval třikrát mistrovský titul a zisk trofeje [[Stanley Cup]] (v letech 2010, 2013 a 2015). Je držitelem řady prestižních individuálních ocenění, včetně trofeje [[Conn Smythe Trophy]] (2013) pro nejužitečnějšího hráče play-off. V sezóně 2015/16 ovládl kanadské bodování celé soutěže a získal [[Art Ross Trophy]], čímž se stal prvním americkým rodákem, kterému se tento počin podařil. V témže roce obdržel i ocenění [[Hart Memorial Trophy]] a [[Ted Lindsay Award]]. V lednu roku 2026 překonal hranici 500 vstřelených branek v základní části a následně překonal bodový rekord útočníka [[Mike Modano|Mikea Modana]], čímž se osamostatnil na pozici historicky nejproduktivnějšího hráče narozeného na území státu [[Spojené státy americké]]. | |||
Kane | |||
== | == 👤 Původ a hokejové začátky == | ||
Patrick Kane se narodil 19. listopadu 1988 ve městě [[Buffalo]] ležícím ve státě [[New York (stát)|New York]] v rámci státního celku [[Spojené státy americké]]. Narodil se do rodiny Patricka Kanea staršího a matky Donny. Jeho otec byl dlouholetým držitelem permanentních vstupenek na domácí utkání organizace [[Buffalo Sabres]], což Kaneovi umožnilo pravidelný kontakt s profesionálním hokejem od raného dětství. Během žákovských let se vedle ledního hokeje věnoval také fotbalu, baseballu, lakrosu a basketbalu. Jeho otec nechal v suterénu rodinného domu vybudovat tréninkovou plochu s miniaturním hřištěm a brankami, kde Kane pravidelně zdokonaloval techniku práce s holí (stickhandling). | |||
Své první organizované hokejové zkušenosti získával v lokálních strukturách, kde nastupoval za žákovský tým Buffalo Saints v kategorii do 14 let. Během jednoho z mládežnických turnajů si jeho ofenzivních schopností všiml trenér Donnie Harkins, který v té době vedl elitní mládežnický celek Honeybaked hrající v americkém státě [[Michigan]]. Na jeho přímý popud se Kane ve věku čtrnácti let přestěhoval do města [[Detroit]]. Během svého působení v Detroitu v sezóně 2003/04 bydlel v domě bývalého profesionálního hráče ligy [[National Hockey League|NHL]] [[Pat Verbeek|Pata Verbeeka]], kterého Kane označuje za svého raného hokejového mentora. Tým Honeybaked v této sezóně dosáhl bilance 66 výher a 3 porážek, přičemž Kane v soutěžních utkáních zaznamenal 83 branek a 77 asistencí. | |||
== | == 🇺🇸 Rozvojový program USNTDP a juniorská kariéra == | ||
Na základě svých výkonů v Michiganu byl Kane v roce 2004 zařazen do celonárodního hokejového rozvojového programu USA Hockey National Team Development Program (USNTDP). V tomto programu strávil celkem dvě soutěžní sezóny. V ročníku 2004/05 nastupoval v lize [[North American Hockey League|NAHL]], kde ve 40 zápasech základní části zapsal 16 gólů a 21 asistencí (37 bodů). V jarním play-off přidal 15 bodů (7 gólů, 8 asistencí) v devíti utkáních. V sezóně 2005/06 byl dominantním ofenzivním hráčem celku v kategorii do 18 let; v zápasech započítávaných do ligy [[North American Hockey League|NAHL]] zaznamenal 34 bodů v pouhých 15 utkáních (průměr 2,27 bodu na zápas). | |||
V roce 2004 si jej v pátém kole vstupního draftu juniorské ligy [[Ontario Hockey League|OHL]] vybrala organizace [[London Knights]]. Kane ovšem okamžitě do Kanady neodešel a dodržel svůj závazek vůči americkému rozvojovému programu. Do kádru celku [[London Knights]] se připojil až před začátkem soutěžního ročníku 2006/07. Tato jediná sezóna v kanadském juniorském hokeji potvrdila jeho pozici elitního prospekta. V 58 zápasech základní části nastřílel 62 branek a zaznamenal 83 asistencí. S celkovým součtem 145 kanadských bodů zcela ovládl produktivitu ligy. V jarních vyřazovacích bojích přidal 16 startů s bilancí 10 gólů a 21 asistencí (31 bodů). Po sezóně obdržel Emms Family Award pro nejlepšího nováčkovského hráče ligy [[Ontario Hockey League|OHL]] a Red Tilson Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže. | |||
== | == 🦅 Vstup do NHL a zisk Calder Memorial Trophy (2007–2009) == | ||
Vstupní draft do ligy [[National Hockey League|NHL]] v roce 2007 se konal ve městě [[Columbus (Ohio)|Columbus]] ve státě [[Ohio]]. Management klubu [[Chicago Blackhawks]], který disponoval první volbou, si Patricka Kanea vybral jako absolutní jedničku z celkového prvního místa. Dne 25. července 2007 podepsal s chicagskou organizací standardní tříletou nováčkovskou smlouvu a bezprostředně se prosadil do hlavního kádru, aniž by byl odeslán na farmu. | |||
[[Kategorie:Američtí | Svůj debut v nejvyšší soutěži absolvoval 4. října 2007 v utkání proti mužstvu [[Minnesota Wild]]. Svoji první branku a asistenci zaznamenal o dva dny později, 6. října 2007, v zápase proti celku [[Detroit Red Wings]]. V premiérové sezóně 2007/08 nastoupil k 82 utkáním, ve kterých vstřelil 21 branek a přidal 51 asistencí (72 bodů). V tabulce účasti na ledě evidoval negativní hodnotu -5. Tyto výkony mu po sezóně vynesly zisk trofeje [[Calder Memorial Trophy]], jež je každoročně udělována nejlepšímu nováčkovi soutěže. Kane v hlasování sportovních novinářů předstihl svého klubového spoluhráče [[Jonathan Toews|Jonathana Toewse]] a švédského středního útočníka [[Nicklas Bäckström|Nicklase Bäckströma]]. Tým [[Chicago Blackhawks]] se ovšem do vyřazovacích bojů v tomto ročníku neprobojoval. | ||
V ročníku 2008/09 potvrdil své schopnosti a v 80 zápasech zapsal 25 gólů a 45 asistencí (70 bodů). Tým Chicago Blackhawks postoupil do jarního play-off. Ve vyřazovacích bojích Kane nastoupil k 16 zápasům, ve kterých vsítil 9 branek a zaznamenal 5 asistencí (14 bodů). Organizace postoupila až do finále konference, kde podlehla týmu [[Detroit Red Wings]]. | |||
== 🏆 Zlatá éra, tři Stanley Cupy a Conn Smythe Trophy (2009–2015) == | |||
Dne 2. prosince 2009 prodloužil spolupráci s organizací [[Chicago Blackhawks]] podpisem nové pětileté smlouvy s průměrným ročním příjmem (AAV) ve výši 6,3 milionu amerických dolarů, jež nabyla platnosti od ročníku 2010/11. V probíhající sezóně 2009/10 odehrál 82 utkání základní části se ziskem 88 bodů (30 gólů, 58 asistencí) a poprvé v kariéře byl jmenován do prvního All-Star týmu ligy. Během jarního play-off roku 2010 nastoupil k 22 zápasům (10 gólů, 18 asistencí, 28 bodů). V šestém finálovém utkání proti mužstvu [[Philadelphia Flyers]] vstřelil v prodloužení rozhodující gól, čímž zajistil klubu zisk mistrovského titulu po devětačtyřicetiletém čekání. Kotouč po jeho střele zapadl pod chrániče vnitřní konstrukce branky a Kane byl v úvodních vteřinách jediným účastníkem utkání, který věděl o jeho regulérním překonání brankové čáry. | |||
V ročnících 2010/11 a 2011/12 si udržoval ofenzivní standard; zaznamenal 73, respektive 66 kanadských bodů, avšak tým v obou případech vypadl z vyřazovacích bojů v brzké fázi (v prvním kole). Během zkrácené sezóny 2012/13, způsobené stávkou hráčské asociace (lockoutem), zamířil na evropský kontinent. Uzavřel krátkodobý kontrakt ve švýcarské nejvyšší lize s týmem [[EHC Biel]]. Zde zasáhl do 20 utkání s bilancí 13 gólů a 10 asistencí (23 bodů). | |||
Po ukončení výluky se vrátil do Chicaga a v 47 utkáních základní části sezóny 2012/13 vstřelil 23 gólů a přidal 32 asistencí (55 bodů). V play-off 2013 nastoupil k 23 zápasům (9 gólů, 10 asistencí, 19 bodů). Ve finále západní konference proti celku [[Los Angeles Kings]] rozhodl páté utkání vstřelením vítězné branky v druhém prodloužení, čímž zkompletoval hattrick a zajistil týmu postup do finále. Chicago následně ve finále porazilo organizaci [[Boston Bruins]] a Kane získal druhý [[Stanley Cup]]. Direktoriát ligy jej za jeho klíčové branky a celkový přínos odměnil trofejí [[Conn Smythe Trophy]] pro nejužitečnějšího hráče play-off. | |||
Dne 9. července 2014 uzavřel společně s klubovým kapitánem [[Jonathan Toews|Jonathanem Toewsem]] totožné, masivní osmileté prodloužení smlouvy v hodnotě 84 milionů amerických dolarů (s průměrným ročním příjmem 10,5 milionu dolarů). Smlouva byla navržena s platností od ročníku 2015/16. V sezóně 2014/15 utrpěl v únorovém utkání proti týmu [[Florida Panthers]] frakturu klíční kosti, jež si vyžádala chirurgický zákrok a rekonvalescenci trvající do konce základní části (odehrál 61 zápasů se ziskem 64 bodů). Do sestavy se vrátil přesně pro úvodní utkání prvního kola play-off. V následných 23 zápasech vyřazovacích bojů zaznamenal 11 gólů a 12 asistencí (23 bodů) a stal se nejproduktivnějším hráčem celého play-off. V šestém finálovém utkání proti mužstvu [[Tampa Bay Lightning]] asistoval na vítěznou branku [[Duncan Keith|Duncana Keitha]] a následně sám přidal pojistku v podobě druhé branky (výsledek 2:0). Kane tak s organizací [[Chicago Blackhawks]] oslavil třetí zisk mistrovského titulu v kariéře. | |||
== 📈 Ofenzivní dominance, individuální trofeje a milníky (2015–2022) == | |||
Soutěžní ročník 2015/16 představoval pro Patricka Kanea absolutní statistický vrchol z hlediska celoligové produktivity. Během podzimní fáze této sezóny zaznamenal historickou sérii, kdy bodoval v 26 po sobě jdoucích utkáních (vstřelil 16 gólů a přidal 24 asistencí). Tímto výkonem překonal klubový rekord organizace [[Chicago Blackhawks]], který do té doby s 21 zápasy držel [[Bobby Hull]], a současně ustanovil nový rekord mezi hráči narozenými na území státu [[Spojené státy americké]]. Základní část zakončil bez jediné absence v 82 zápasech, ve kterých nastřílel 46 branek a zaznamenal 60 asistencí. Se ziskem 106 bodů bezpečně zvítězil v kanadském bodování celé ligy a získal trofej [[Art Ross Trophy]]. Sportovní novináři jej následně zvolili nejužitečnějším hráčem ročníku (zisk [[Hart Memorial Trophy]]) a stejný názor projevili i samotní hráči v rámci asociace NHLPA (zisk trofeje [[Ted Lindsay Award]]). | |||
V následujících ročnících si udržoval vysoký ofenzivní standard navzdory postupnému výkonnostnímu poklesu celého týmu. V sezóně 2016/17 zapsal 89 bodů (34 gólů, 55 asistencí) a v ročníku 2017/18 přidal dalších 76 bodů. Kariérní maximum v celkovém počtu bodů překonal v sezóně 2018/19, kdy nastoupil k 81 utkáním a připsal si 110 kanadských bodů (44 branek a 66 asistencí). Ani tento ofenzivní výkon ovšem celku k postupu do vyřazovacích bojů nestačil. | |||
V lednu 2020, během ročníku 2019/20, dosáhl mety 1 000 kanadských bodů v základní části ligy [[National Hockey League|NHL]], když zaznamenal asistenci v zápase proti celku [[Winnipeg Jets]]. Stal se tak nejmladším americkým rodákem v historii soutěže, jemuž se tento počin podařil. V pandemicky zkrácené sezóně 2020/21, dne 28. února 2021, překonal hranici 400 vstřelených gólů. O dvanáct dní později, 9. března 2021, odehrál své tisící utkání v nejvyšší soutěži, čímž se zařadil na exkluzivní listinu dlouholetých opor organizace. V sezóně 2021/22 naposledy v chicagském dresu výrazněji překročil průměr bodu na zápas, když v 78 utkáních získal 92 bodů (26 gólů, 66 asistencí). | |||
== 🔄 Výměna do New York Rangers a operace kyčle (2022–2023) == | |||
Před zahájením ročníku 2022/23 se u Kanea začaly prohlubovat zdravotní problémy s kyčelním kloubem, jež limitovaly jeho mobilitu a celkovou dynamiku bruslení. Organizace [[Chicago Blackhawks]] navíc veřejně deklarovala plnohodnotný proces přestavby kádru, což po patnácti letech vedlo k rozhodnutí o Kaneově výměně. V dresu Blackhawks odehrál 54 utkání s bilancí 16 gólů a 29 asistencí (45 bodů). | |||
Dne 28. února 2023 přistoupilo vedení Chicaga ke zprostředkování komplexní hráčské transakce. Patrick Kane byl odeslán do klubu [[New York Rangers]] výměnou za obránce [[Andy Welinski|Andyho Welinského]], podmíněnou volbu ve druhém kole vstupního draftu v roce 2023 a volbu ve čtvrtém kole vstupního draftu pro rok 2025. V rámci této transakce figuroval jako finanční zprostředkovatel tým [[Arizona Coyotes]], který převzal pětadvacet procent hráčova zbývajícího platu výměnou za volbu ve třetím kole draftu pro rok 2025. V New Yorku se Kane opětovně setkal na křídle se svým bývalým spoluhráčem [[Artemij Panarin|Artemijem Panarinem]]. | |||
Za [[New York Rangers]] nastoupil do 19 utkání základní části, ve kterých zaznamenal 5 branek a 7 asistencí. V jarním play-off 2023 přidal 7 startů v sérii prvního kola proti mužstvu [[New Jersey Devils]]. Připsal si jeden gól a pět asistencí, ovšem Rangers sérii prohráli. Následkem přetrvávajících fyzických bolestí se Kane v letních měsících roku 2023 rozhodl jako nechráněný volný hráč (UFA) dočasně přerušit jednání o nové smlouvě a dne 1. června 2023 podstoupil náročnou operaci – takzvaný resurfacing (přebroušení) kyčelního kloubu. | |||
== 🔴 Přesun do Detroit Red Wings a historické rekordy (2023–2026) == | |||
Dne 28. listopadu 2023, po několikatýdenní intenzivní rekonvalescenci po operaci kyčelního kloubu, podepsal jako volný hráč jednoletou smlouvu s organizací [[Detroit Red Wings]]. Kontrakt zaručoval základní příjem ve výši 2,75 milionu amerických dolarů. Svůj debut v dresu Detroitu si odbyl začátkem prosince. Při svém prvním historickém návratu na stadion [[United Center]] ve městě [[Chicago]] dne 25. února 2024 vstřelil v prodloužení vítěznou branku po samostatném úniku. Základní část ročníku 2023/24 zakončil s bilancí 47 kanadských bodů (20 gólů, 27 asistencí) v 50 odehraných utkáních. Tým [[Detroit Red Wings]] se v tomto roce neprobojoval do vyřazovacích bojů o [[Stanley Cup]]. | |||
Dne 30. června 2024 prodloužil s organizací [[Detroit Red Wings]] spolupráci podpisem nového jednoletého kontraktu v hodnotě 6,5 milionu amerických dolarů s platností pro sezónu 2024/25. V tomto ročníku odehrál 72 utkání, ve kterých nastřílel 21 branek a přidal 38 asistencí (59 bodů). Navzdory přítomnosti útočníků jako je [[Dylan Larkin]] se ani v této sezóně nepodařilo klubu postoupit do jarního play-off. | |||
Dne 30. června 2025 podepsal další jednoleté prodloužení smlouvy v Detroitu, tentokrát v garantované hodnotě 7 milionů dolarů. Během sezóny 2025/26 dosáhl zásadních historických milníků. Dne 8. ledna 2026 v utkání proti mužstvu [[Vancouver Canucks]] vstřelil v první třetině svou 499. branku a následně v čase 16:07 třetí třetiny zapsal do prázdné branky svou 500. branku v základní části ligy [[National Hockey League|NHL]]. Stal se tak teprve pátým hráčem narozeným na území státu [[Spojené státy americké]], který této mety dosáhl. Krátce nato, dne 29. ledna 2026, si v zápase proti týmu [[Washington Capitals]] připsal asistenci, čímž dosáhl zisku 1 375 kanadských bodů a osamostatnil se na první pozici v historické tabulce produktivity amerických hokejistů (překonal rekord, který s 1 374 body držel legendární útočník [[Mike Modano]]). Dne 13. dubna 2026 zaznamenal asistenci proti celku [[Tampa Bay Lightning]], čímž přesně zarovnal svůj kariérní účet na 1 400 bodů. Sezónu 2025/26 zakončil s bilancí 57 bodů (16 gólů, 41 asistencí) v 67 utkáních. | |||
== 🔙 Návrat do Chicago Blackhawks (2026) == | |||
Dne 23. července 2026 uzavřel kapitolu svého působení v michiganském Detroitu a podepsal dvouletý kontrakt se svou dřívější organizací [[Chicago Blackhawks]]. Celková hodnota smlouvy byla vyčíslena na 16 milionů amerických dolarů, což představuje průměrnou roční zátěž platového stropu (cap hit) ve výši rovných 8 milionů dolarů. Tento podpis znamenal jeho formální návrat do klubu, se kterým v minulosti spojil patnáct let své profesionální kariéry. | |||
== 🌍 Reprezentační kariéra a olympijské hry == | |||
Na mezinárodní scéně reprezentoval stát [[Spojené státy americké|Spojené státy americké]] na mládežnické i seniorské úrovni. Jeho první zkušenost pod záštitou [[Mezinárodní federace ledního hokeje|IIHF]] proběhla na [[Mistrovství světa v ledním hokeji do 18 let|Mistrovství světa do 18 let]] v roce 2006, kde vybojoval zlatou medaili a s dvanácti body v 7 zápasech ovládl produktivitu turnaje. V roce 2007 se zúčastnil [[Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji|Mistrovství světa juniorů do 20 let]], kde v 7 utkáních zaznamenal 9 bodů (5 gólů, 4 asistence) a získal medaili bronzovou. | |||
V seniorské kategorii debutoval na [[Mistrovství světa v ledním hokeji|Mistrovství světa]] v roce 2008. Během sedmi zápasů zaznamenal 3 góly a 7 asistencí (10 bodů). Zásadní událostí byla jeho nominace na Zimní olympijské hry v roce 2010 v kanadském městě [[Vancouver]]. Na turnaji odehrál 6 utkání s bilancí 3 gólů a 2 asistencí (5 bodů). Ve finálovém utkání americký výběr podlehl domácímu výběru reprezentujícímu stát [[Kanada]] a získal stříbrné medaile. | |||
Zúčastnil se také Zimních olympijských her v roce 2014 ve městě [[Soči]] na území státu [[Rusko]]. Během 6 zápasů nevstřelil branku, zaznamenal 4 asistence a jeho tým v utkání o bronz podlehl výběru státu [[Finsko]]. V roce 2016 oblékl reprezentační dres na turnaji s názvem [[Světový pohár v ledním hokeji 2016|Světový pohár v ledním hokeji]], kde ve 3 utkáních získal 2 asistence. V roce 2018 působil v pozici kapitána amerického výběru na [[Mistrovství světa v ledním hokeji|Mistrovství světa]] v Dánsku. V 10 zápasech nastřílel 8 branek a přidal 12 asistencí. S celkovým počtem 20 bodů zcela opanoval turnajové statistiky a obdržel cenu pro nejužitečnějšího hráče celého mistrovství. Americký celek v tomto roce vybojoval bronzové medaile. | |||
== 📝 Herní profil a dovednosti == | |||
Z fyzického hlediska disponuje výškou 178 centimetrů a jeho oficiální hmotnost se dlouhodobě pohybuje kolem hodnoty 80 kilogramů. Při hře svírá hokejovou hůl s čepelí zahnutou na levou stranu. Patrick Kane je sportovními analytiky všeobecně považován za jednoho z nejvíce talentovaných tvůrců hry (playmakerů) v dějinách nejvyšší severoamerické soutěže. | |||
Jeho primární zbraní na ledové ploše je vynikající technika práce s holí (stickhandling), která mu umožňuje kontrolu kotouče i v těsném obsazení obránců. Díky vynikajícímu perifernímu vidění a hokejové inteligenci je schopen nacházet své spoluhráče do takzvaných křížných přihrávek v přesilových formacích, které po mnoho let řídil z pozice pravého kruhu. Navzdory své drobnější postavě dokázal po dobu dvou dekád odolávat fyzickému tlaku defenzivních specialistů, což mu umožnilo vyhýbat se těžkým úrazům v oblasti hlavy. Typickým pro jeho hru se stal specifický kličkový manévr při provádění samostatných nájezdů, při kterém využívá zpomalení rychlosti bruslení a následné prudké změny těžiště. | |||
== 📊 Statistiky == | |||
Následující blok obsahuje exaktní ročníkový soupis odehraných utkání v juniorských, evropských i elitních profesionálních soutěžích, včetně mezinárodních startů. Tabulky nejsou nikterak filtrovány a obsahují záznam každé historické sezóny. V tabulkách chybějící úseky nebo sezóny, ve kterých tým do vyřazovacích bojů prokazatelně nepostoupil nebo hráč do play-off z jiných důvodů nezasáhl, jsou v souladu se zjištěnými daty explicitně písemně označeny. Záznamy pro mezinárodní turnaje neobsahují data pro vyřazovací boje, neboť v oficiálních digitálních archivech nejsou vedena odděleně od celkových čísel turnajů. | |||
=== Juniorský program USNTDP (NAHL) a OHL === | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Sezóna !! Tým !! Liga !! Zápasy !! Góly !! Asistence !! Body !! Trestné minuty !! Zápasy (Play-off) !! Góly (Play-off) !! Asistence (Play-off) !! Body (Play-off) !! Trestné minuty (Play-off) | |||
|- | |||
| 2004/05 || [[Americký národní rozvojový program ledního hokeje|USNTDP]] || [[North American Hockey League|NAHL]] || 40 || 16 || 21 || 37 || 8 || 9 || 7 || 8 || 15 || 2 | |||
|- | |||
| 2005/06 || [[Americký národní rozvojový program ledního hokeje|USNTDP]] || [[North American Hockey League|NAHL]] || 15 || 17 || 17 || 34 || 12 || do utkání play-off nenastoupil || — || — || — || — | |||
|- | |||
| 2006/07 || [[London Knights]] || [[Ontario Hockey League|OHL]] || 58 || 62 || 83 || 145 || 52 || 16 || 10 || 21 || 31 || 16 | |||
|} | |||
=== Evropské soutěže během výluky (NLA) === | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Sezóna !! Tým !! Liga !! Zápasy !! Góly !! Asistence !! Body !! Trestné minuty !! Zápasy (Play-off) !! Góly (Play-off) !! Asistence (Play-off) !! Body (Play-off) !! Trestné minuty (Play-off) | |||
|- | |||
| 2012/13 || [[EHC Biel]] || [[National League|NLA]] || 20 || 13 || 10 || 23 || 6 || do utkání play-off nenastoupil (konec výluky NHL) || — || — || — || — | |||
|} | |||
=== National Hockey League (NHL) === | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Sezóna !! Tým !! Zápasy !! Góly !! Asistence !! Body !! +/- !! Trestné minuty | |||
|- | |||
| 2007/08 || [[Chicago Blackhawks]] || 82 || 21 || 51 || 72 || -5 || 52 | |||
|- | |||
| 2008/09 || [[Chicago Blackhawks]] || 80 || 25 || 45 || 70 || -2 || 42 | |||
|- | |||
| 2009/10 || [[Chicago Blackhawks]] || 82 || 30 || 58 || 88 || +16 || 20 | |||
|- | |||
| 2010/11 || [[Chicago Blackhawks]] || 73 || 27 || 46 || 73 || +7 || 28 | |||
|- | |||
| 2011/12 || [[Chicago Blackhawks]] || 82 || 23 || 43 || 66 || +7 || 40 | |||
|- | |||
| 2012/13 || [[Chicago Blackhawks]] || 47 || 23 || 32 || 55 || +11 || 8 | |||
|- | |||
| 2013/14 || [[Chicago Blackhawks]] || 69 || 29 || 40 || 69 || +7 || 22 | |||
|- | |||
| 2014/15 || [[Chicago Blackhawks]] || 61 || 27 || 37 || 64 || +10 || 10 | |||
|- | |||
| 2015/16 || [[Chicago Blackhawks]] || 82 || 46 || 60 || 106 || +17 || 30 | |||
|- | |||
| 2016/17 || [[Chicago Blackhawks]] || 82 || 34 || 55 || 89 || +11 || 32 | |||
|- | |||
| 2017/18 || [[Chicago Blackhawks]] || 82 || 27 || 49 || 76 || -20 || 32 | |||
|- | |||
| 2018/19 || [[Chicago Blackhawks]] || 81 || 44 || 66 || 110 || +2 || 22 | |||
|- | |||
| 2019/20 || [[Chicago Blackhawks]] || 70 || 33 || 51 || 84 || +8 || 40 | |||
|- | |||
| 2020/21 || [[Chicago Blackhawks]] || 56 || 15 || 51 || 66 || -7 || 14 | |||
|- | |||
| 2021/22 || [[Chicago Blackhawks]] || 78 || 26 || 66 || 92 || -19 || 18 | |||
|- | |||
| 2022/23 || [[Chicago Blackhawks]] || 54 || 16 || 29 || 45 || -23 || 10 | |||
|- | |||
| 2022/23 || [[New York Rangers]] || 19 || 5 || 7 || 12 || +1 || 6 | |||
|- | |||
| 2023/24 || [[Detroit Red Wings]] || 50 || 20 || 27 || 47 || -5 || 16 | |||
|- | |||
| 2024/25 || [[Detroit Red Wings]] || 72 || 21 || 38 || 59 || -16 || 12 | |||
|- | |||
| 2025/26 || [[Detroit Red Wings]] || 67 || 16 || 41 || 57 || -1 || 16 | |||
|} | |||
=== National Hockey League (NHL) - Play-off === | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Sezóna !! Tým !! Zápasy !! Góly !! Asistence !! Body !! Trestné minuty | |||
|- | |||
| 2007/08 || [[Chicago Blackhawks]] || tým nepostoupil do play-off || — || — || — || — | |||
|- | |||
| 2008/09 || [[Chicago Blackhawks]] || 16 || 9 || 5 || 14 || 12 | |||
|- | |||
| 2009/10 || [[Chicago Blackhawks]] || 22 || 10 || 18 || 28 || 6 | |||
|- | |||
| 2010/11 || [[Chicago Blackhawks]] || 7 || 1 || 5 || 6 || 2 | |||
|- | |||
| 2011/12 || [[Chicago Blackhawks]] || 6 || 0 || 4 || 4 || 10 | |||
|- | |||
| 2012/13 || [[Chicago Blackhawks]] || 23 || 9 || 10 || 19 || 14 | |||
|- | |||
| 2013/14 || [[Chicago Blackhawks]] || 19 || 8 || 12 || 20 || 8 | |||
|- | |||
| 2014/15 || [[Chicago Blackhawks]] || 23 || 11 || 12 || 23 || 0 | |||
|- | |||
| 2015/16 || [[Chicago Blackhawks]] || 7 || 1 || 6 || 7 || 14 | |||
|- | |||
| 2016/17 || [[Chicago Blackhawks]] || 4 || 1 || 1 || 2 || 0 | |||
|- | |||
| 2017/18 || [[Chicago Blackhawks]] || tým nepostoupil do play-off || — || — || — || — | |||
|- | |||
| 2018/19 || [[Chicago Blackhawks]] || tým nepostoupil do play-off || — || — || — || — | |||
|- | |||
| 2019/20 || [[Chicago Blackhawks]] || 9 || 2 || 7 || 9 || 2 | |||
|- | |||
| 2020/21 || [[Chicago Blackhawks]] || tým nepostoupil do play-off || — || — || — || — | |||
|- | |||
| 2021/22 || [[Chicago Blackhawks]] || tým nepostoupil do play-off || — || — || — || — | |||
|- | |||
| 2022/23 || [[Chicago Blackhawks]] || do utkání play-off nenastoupil (přestup v průběhu sezóny) || — || — || — || — | |||
|- | |||
| 2022/23 || [[New York Rangers]] || 7 || 1 || 5 || 6 || 6 | |||
|- | |||
| 2023/24 || [[Detroit Red Wings]] || tým nepostoupil do play-off || — || — || — || — | |||
|- | |||
| 2024/25 || [[Detroit Red Wings]] || tým nepostoupil do play-off || — || — || — || — | |||
|- | |||
| 2025/26 || [[Detroit Red Wings]] || tým nepostoupil do play-off || — || — || — || — | |||
|} | |||
=== Reprezentace a mezinárodní turnaje === | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Rok !! Tým !! Událost !! Zápasy !! Góly !! Asistence !! Body !! Trestné minuty | |||
|- | |||
| 2006 || [[Americká hokejová reprezentace|USA U18]] || Mistrovství světa do 18 let || 7 || 5 || 7 || 12 || 2 | |||
|- | |||
| 2007 || [[Americká hokejová reprezentace|USA U20]] || Mistrovství světa juniorů || 7 || 5 || 4 || 9 || 4 | |||
|- | |||
| 2008 || [[Americká hokejová reprezentace|USA]] || Mistrovství světa || 7 || 3 || 7 || 10 || 0 | |||
|- | |||
| 2010 || [[Americká hokejová reprezentace|USA]] || Zimní olympijské hry || 6 || 3 || 2 || 5 || 2 | |||
|- | |||
| 2014 || [[Americká hokejová reprezentace|USA]] || Zimní olympijské hry || 6 || 0 || 4 || 4 || 6 | |||
|- | |||
| 2016 || [[Americká hokejová reprezentace|USA]] || [[Světový pohár v ledním hokeji 2016|Světový pohár]] || 3 || 0 || 2 || 2 || 0 | |||
|- | |||
| 2018 || [[Americká hokejová reprezentace|USA]] || Mistrovství světa || 10 || 8 || 12 || 20 || 0 | |||
|} | |||
== Zdroje == | |||
* [https://nhl.com National Hockey League] | |||
* [https://eliteprospects.com Elite Prospects] | |||
* [https://hockeydb.com Hockey Database] | |||
* [https://hockey-reference.com Hockey Reference] | |||
* [https://sportsnet.ca Sportsnet] | |||
* [https://espn.com ESPN] | |||
* [https://wikipedia.org Wikipedia] | |||
{{DEFAULTSORT:Kane, Patrick}} | |||
[[Kategorie:Lidé]] | |||
[[Kategorie:Američané]] | |||
[[Kategorie:Muži]] | |||
[[Kategorie:Narození 19. listopadu]] | |||
[[Kategorie:Narození 1988]] | |||
[[Kategorie:Narození v Buffalu]] | |||
[[Kategorie:Žijící lidé]] | |||
[[Kategorie:Sportovci]] | |||
[[Kategorie:Hokejisté]] | |||
[[Kategorie:Američtí hokejisté]] | |||
[[Kategorie:Hráči National Hockey League]] | |||
[[Kategorie:Hráči Chicago Blackhawks]] | [[Kategorie:Hráči Chicago Blackhawks]] | ||
[[Kategorie:Hráči New York Rangers]] | |||
[[Kategorie:Hráči Detroit Red Wings]] | [[Kategorie:Hráči Detroit Red Wings]] | ||
[[Kategorie:Hráči | [[Kategorie:Hráči EHC Biel]] | ||
[[Kategorie: | [[Kategorie:Hráči London Knights]] | ||
[[Kategorie: | [[Kategorie:Hokejisté hrající na pozici útočníka]] | ||
[[Kategorie: | [[Kategorie:Střelci hrající levou holí]] | ||
[[Kategorie:Vítězové Stanley Cupu]] | [[Kategorie:Vítězové Stanley Cupu]] | ||
[[Kategorie: | [[Kategorie:Držitelé Conn Smythe Trophy]] | ||
[[Kategorie: | [[Kategorie:Držitelé Hart Memorial Trophy]] | ||
[[Kategorie: | [[Kategorie:Držitelé Art Ross Trophy]] | ||
[[Kategorie:Držitelé Calder Memorial Trophy]] | |||
[[Kategorie:Američtí olympionici]] | |||
[[Kategorie:Draftovaní hráči National Hockey League]] | |||
[[Kategorie:Aktivní vrcholoví sportovci]] | |||
[[Kategorie:Vytvořeno FilmedyBot 3.2]] | |||
Aktuální verze z 3. 9. 2026, 02:23
| Patrick Kane | |
|---|---|
| Patrick Timothy Kane II | |
| Datum narození | 19. listopadu 1988 |
| Místo narození | Buffalo, New York, Spojené státy americké |
| Výška | 178 |
| Váha | 80 |
| Pozice | pravé křídlo / útočník |
Patrick Timothy Kane II (* 19. listopadu 1988) je americký profesionální hokejový útočník, který nastupuje primárně na pozici pravého křídla. V současnosti (k podzimu roku 2026) je opětovně smluvním hráčem organizace Chicago Blackhawks v nejvyšší severoamerické lize NHL, do které se vrátil po podpisu dvouleté smlouvy v červenci 2026. Zástupci tohoto chicagského celku si jej původně vybrali jako absolutní jedničku ve vstupním draftu v roce 2007. Během své kariéry nastupoval rovněž za kluby New York Rangers a Detroit Red Wings, a během výluky v roce 2012 krátce působil ve švýcarské nejvyšší soutěži v celku EHC Biel.
Patrick Kane patří mezi nejproduktivnější hráče své generace a je držitelem řady historických rekordů. S týmem Chicago Blackhawks vybojoval třikrát mistrovský titul a zisk trofeje Stanley Cup (v letech 2010, 2013 a 2015). Je držitelem řady prestižních individuálních ocenění, včetně trofeje Conn Smythe Trophy (2013) pro nejužitečnějšího hráče play-off. V sezóně 2015/16 ovládl kanadské bodování celé soutěže a získal Art Ross Trophy, čímž se stal prvním americkým rodákem, kterému se tento počin podařil. V témže roce obdržel i ocenění Hart Memorial Trophy a Ted Lindsay Award. V lednu roku 2026 překonal hranici 500 vstřelených branek v základní části a následně překonal bodový rekord útočníka Mikea Modana, čímž se osamostatnil na pozici historicky nejproduktivnějšího hráče narozeného na území státu Spojené státy americké.
👤 Původ a hokejové začátky
Patrick Kane se narodil 19. listopadu 1988 ve městě Buffalo ležícím ve státě New York v rámci státního celku Spojené státy americké. Narodil se do rodiny Patricka Kanea staršího a matky Donny. Jeho otec byl dlouholetým držitelem permanentních vstupenek na domácí utkání organizace Buffalo Sabres, což Kaneovi umožnilo pravidelný kontakt s profesionálním hokejem od raného dětství. Během žákovských let se vedle ledního hokeje věnoval také fotbalu, baseballu, lakrosu a basketbalu. Jeho otec nechal v suterénu rodinného domu vybudovat tréninkovou plochu s miniaturním hřištěm a brankami, kde Kane pravidelně zdokonaloval techniku práce s holí (stickhandling).
Své první organizované hokejové zkušenosti získával v lokálních strukturách, kde nastupoval za žákovský tým Buffalo Saints v kategorii do 14 let. Během jednoho z mládežnických turnajů si jeho ofenzivních schopností všiml trenér Donnie Harkins, který v té době vedl elitní mládežnický celek Honeybaked hrající v americkém státě Michigan. Na jeho přímý popud se Kane ve věku čtrnácti let přestěhoval do města Detroit. Během svého působení v Detroitu v sezóně 2003/04 bydlel v domě bývalého profesionálního hráče ligy NHL Pata Verbeeka, kterého Kane označuje za svého raného hokejového mentora. Tým Honeybaked v této sezóně dosáhl bilance 66 výher a 3 porážek, přičemž Kane v soutěžních utkáních zaznamenal 83 branek a 77 asistencí.
🇺🇸 Rozvojový program USNTDP a juniorská kariéra
Na základě svých výkonů v Michiganu byl Kane v roce 2004 zařazen do celonárodního hokejového rozvojového programu USA Hockey National Team Development Program (USNTDP). V tomto programu strávil celkem dvě soutěžní sezóny. V ročníku 2004/05 nastupoval v lize NAHL, kde ve 40 zápasech základní části zapsal 16 gólů a 21 asistencí (37 bodů). V jarním play-off přidal 15 bodů (7 gólů, 8 asistencí) v devíti utkáních. V sezóně 2005/06 byl dominantním ofenzivním hráčem celku v kategorii do 18 let; v zápasech započítávaných do ligy NAHL zaznamenal 34 bodů v pouhých 15 utkáních (průměr 2,27 bodu na zápas).
V roce 2004 si jej v pátém kole vstupního draftu juniorské ligy OHL vybrala organizace London Knights. Kane ovšem okamžitě do Kanady neodešel a dodržel svůj závazek vůči americkému rozvojovému programu. Do kádru celku London Knights se připojil až před začátkem soutěžního ročníku 2006/07. Tato jediná sezóna v kanadském juniorském hokeji potvrdila jeho pozici elitního prospekta. V 58 zápasech základní části nastřílel 62 branek a zaznamenal 83 asistencí. S celkovým součtem 145 kanadských bodů zcela ovládl produktivitu ligy. V jarních vyřazovacích bojích přidal 16 startů s bilancí 10 gólů a 21 asistencí (31 bodů). Po sezóně obdržel Emms Family Award pro nejlepšího nováčkovského hráče ligy OHL a Red Tilson Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže.
🦅 Vstup do NHL a zisk Calder Memorial Trophy (2007–2009)
Vstupní draft do ligy NHL v roce 2007 se konal ve městě Columbus ve státě Ohio. Management klubu Chicago Blackhawks, který disponoval první volbou, si Patricka Kanea vybral jako absolutní jedničku z celkového prvního místa. Dne 25. července 2007 podepsal s chicagskou organizací standardní tříletou nováčkovskou smlouvu a bezprostředně se prosadil do hlavního kádru, aniž by byl odeslán na farmu.
Svůj debut v nejvyšší soutěži absolvoval 4. října 2007 v utkání proti mužstvu Minnesota Wild. Svoji první branku a asistenci zaznamenal o dva dny později, 6. října 2007, v zápase proti celku Detroit Red Wings. V premiérové sezóně 2007/08 nastoupil k 82 utkáním, ve kterých vstřelil 21 branek a přidal 51 asistencí (72 bodů). V tabulce účasti na ledě evidoval negativní hodnotu -5. Tyto výkony mu po sezóně vynesly zisk trofeje Calder Memorial Trophy, jež je každoročně udělována nejlepšímu nováčkovi soutěže. Kane v hlasování sportovních novinářů předstihl svého klubového spoluhráče Jonathana Toewse a švédského středního útočníka Nicklase Bäckströma. Tým Chicago Blackhawks se ovšem do vyřazovacích bojů v tomto ročníku neprobojoval.
V ročníku 2008/09 potvrdil své schopnosti a v 80 zápasech zapsal 25 gólů a 45 asistencí (70 bodů). Tým Chicago Blackhawks postoupil do jarního play-off. Ve vyřazovacích bojích Kane nastoupil k 16 zápasům, ve kterých vsítil 9 branek a zaznamenal 5 asistencí (14 bodů). Organizace postoupila až do finále konference, kde podlehla týmu Detroit Red Wings.
🏆 Zlatá éra, tři Stanley Cupy a Conn Smythe Trophy (2009–2015)
Dne 2. prosince 2009 prodloužil spolupráci s organizací Chicago Blackhawks podpisem nové pětileté smlouvy s průměrným ročním příjmem (AAV) ve výši 6,3 milionu amerických dolarů, jež nabyla platnosti od ročníku 2010/11. V probíhající sezóně 2009/10 odehrál 82 utkání základní části se ziskem 88 bodů (30 gólů, 58 asistencí) a poprvé v kariéře byl jmenován do prvního All-Star týmu ligy. Během jarního play-off roku 2010 nastoupil k 22 zápasům (10 gólů, 18 asistencí, 28 bodů). V šestém finálovém utkání proti mužstvu Philadelphia Flyers vstřelil v prodloužení rozhodující gól, čímž zajistil klubu zisk mistrovského titulu po devětačtyřicetiletém čekání. Kotouč po jeho střele zapadl pod chrániče vnitřní konstrukce branky a Kane byl v úvodních vteřinách jediným účastníkem utkání, který věděl o jeho regulérním překonání brankové čáry.
V ročnících 2010/11 a 2011/12 si udržoval ofenzivní standard; zaznamenal 73, respektive 66 kanadských bodů, avšak tým v obou případech vypadl z vyřazovacích bojů v brzké fázi (v prvním kole). Během zkrácené sezóny 2012/13, způsobené stávkou hráčské asociace (lockoutem), zamířil na evropský kontinent. Uzavřel krátkodobý kontrakt ve švýcarské nejvyšší lize s týmem EHC Biel. Zde zasáhl do 20 utkání s bilancí 13 gólů a 10 asistencí (23 bodů).
Po ukončení výluky se vrátil do Chicaga a v 47 utkáních základní části sezóny 2012/13 vstřelil 23 gólů a přidal 32 asistencí (55 bodů). V play-off 2013 nastoupil k 23 zápasům (9 gólů, 10 asistencí, 19 bodů). Ve finále západní konference proti celku Los Angeles Kings rozhodl páté utkání vstřelením vítězné branky v druhém prodloužení, čímž zkompletoval hattrick a zajistil týmu postup do finále. Chicago následně ve finále porazilo organizaci Boston Bruins a Kane získal druhý Stanley Cup. Direktoriát ligy jej za jeho klíčové branky a celkový přínos odměnil trofejí Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off.
Dne 9. července 2014 uzavřel společně s klubovým kapitánem Jonathanem Toewsem totožné, masivní osmileté prodloužení smlouvy v hodnotě 84 milionů amerických dolarů (s průměrným ročním příjmem 10,5 milionu dolarů). Smlouva byla navržena s platností od ročníku 2015/16. V sezóně 2014/15 utrpěl v únorovém utkání proti týmu Florida Panthers frakturu klíční kosti, jež si vyžádala chirurgický zákrok a rekonvalescenci trvající do konce základní části (odehrál 61 zápasů se ziskem 64 bodů). Do sestavy se vrátil přesně pro úvodní utkání prvního kola play-off. V následných 23 zápasech vyřazovacích bojů zaznamenal 11 gólů a 12 asistencí (23 bodů) a stal se nejproduktivnějším hráčem celého play-off. V šestém finálovém utkání proti mužstvu Tampa Bay Lightning asistoval na vítěznou branku Duncana Keitha a následně sám přidal pojistku v podobě druhé branky (výsledek 2:0). Kane tak s organizací Chicago Blackhawks oslavil třetí zisk mistrovského titulu v kariéře.
📈 Ofenzivní dominance, individuální trofeje a milníky (2015–2022)
Soutěžní ročník 2015/16 představoval pro Patricka Kanea absolutní statistický vrchol z hlediska celoligové produktivity. Během podzimní fáze této sezóny zaznamenal historickou sérii, kdy bodoval v 26 po sobě jdoucích utkáních (vstřelil 16 gólů a přidal 24 asistencí). Tímto výkonem překonal klubový rekord organizace Chicago Blackhawks, který do té doby s 21 zápasy držel Bobby Hull, a současně ustanovil nový rekord mezi hráči narozenými na území státu Spojené státy americké. Základní část zakončil bez jediné absence v 82 zápasech, ve kterých nastřílel 46 branek a zaznamenal 60 asistencí. Se ziskem 106 bodů bezpečně zvítězil v kanadském bodování celé ligy a získal trofej Art Ross Trophy. Sportovní novináři jej následně zvolili nejužitečnějším hráčem ročníku (zisk Hart Memorial Trophy) a stejný názor projevili i samotní hráči v rámci asociace NHLPA (zisk trofeje Ted Lindsay Award).
V následujících ročnících si udržoval vysoký ofenzivní standard navzdory postupnému výkonnostnímu poklesu celého týmu. V sezóně 2016/17 zapsal 89 bodů (34 gólů, 55 asistencí) a v ročníku 2017/18 přidal dalších 76 bodů. Kariérní maximum v celkovém počtu bodů překonal v sezóně 2018/19, kdy nastoupil k 81 utkáním a připsal si 110 kanadských bodů (44 branek a 66 asistencí). Ani tento ofenzivní výkon ovšem celku k postupu do vyřazovacích bojů nestačil.
V lednu 2020, během ročníku 2019/20, dosáhl mety 1 000 kanadských bodů v základní části ligy NHL, když zaznamenal asistenci v zápase proti celku Winnipeg Jets. Stal se tak nejmladším americkým rodákem v historii soutěže, jemuž se tento počin podařil. V pandemicky zkrácené sezóně 2020/21, dne 28. února 2021, překonal hranici 400 vstřelených gólů. O dvanáct dní později, 9. března 2021, odehrál své tisící utkání v nejvyšší soutěži, čímž se zařadil na exkluzivní listinu dlouholetých opor organizace. V sezóně 2021/22 naposledy v chicagském dresu výrazněji překročil průměr bodu na zápas, když v 78 utkáních získal 92 bodů (26 gólů, 66 asistencí).
🔄 Výměna do New York Rangers a operace kyčle (2022–2023)
Před zahájením ročníku 2022/23 se u Kanea začaly prohlubovat zdravotní problémy s kyčelním kloubem, jež limitovaly jeho mobilitu a celkovou dynamiku bruslení. Organizace Chicago Blackhawks navíc veřejně deklarovala plnohodnotný proces přestavby kádru, což po patnácti letech vedlo k rozhodnutí o Kaneově výměně. V dresu Blackhawks odehrál 54 utkání s bilancí 16 gólů a 29 asistencí (45 bodů).
Dne 28. února 2023 přistoupilo vedení Chicaga ke zprostředkování komplexní hráčské transakce. Patrick Kane byl odeslán do klubu New York Rangers výměnou za obránce Andyho Welinského, podmíněnou volbu ve druhém kole vstupního draftu v roce 2023 a volbu ve čtvrtém kole vstupního draftu pro rok 2025. V rámci této transakce figuroval jako finanční zprostředkovatel tým Arizona Coyotes, který převzal pětadvacet procent hráčova zbývajícího platu výměnou za volbu ve třetím kole draftu pro rok 2025. V New Yorku se Kane opětovně setkal na křídle se svým bývalým spoluhráčem Artemijem Panarinem.
Za New York Rangers nastoupil do 19 utkání základní části, ve kterých zaznamenal 5 branek a 7 asistencí. V jarním play-off 2023 přidal 7 startů v sérii prvního kola proti mužstvu New Jersey Devils. Připsal si jeden gól a pět asistencí, ovšem Rangers sérii prohráli. Následkem přetrvávajících fyzických bolestí se Kane v letních měsících roku 2023 rozhodl jako nechráněný volný hráč (UFA) dočasně přerušit jednání o nové smlouvě a dne 1. června 2023 podstoupil náročnou operaci – takzvaný resurfacing (přebroušení) kyčelního kloubu.
🔴 Přesun do Detroit Red Wings a historické rekordy (2023–2026)
Dne 28. listopadu 2023, po několikatýdenní intenzivní rekonvalescenci po operaci kyčelního kloubu, podepsal jako volný hráč jednoletou smlouvu s organizací Detroit Red Wings. Kontrakt zaručoval základní příjem ve výši 2,75 milionu amerických dolarů. Svůj debut v dresu Detroitu si odbyl začátkem prosince. Při svém prvním historickém návratu na stadion United Center ve městě Chicago dne 25. února 2024 vstřelil v prodloužení vítěznou branku po samostatném úniku. Základní část ročníku 2023/24 zakončil s bilancí 47 kanadských bodů (20 gólů, 27 asistencí) v 50 odehraných utkáních. Tým Detroit Red Wings se v tomto roce neprobojoval do vyřazovacích bojů o Stanley Cup.
Dne 30. června 2024 prodloužil s organizací Detroit Red Wings spolupráci podpisem nového jednoletého kontraktu v hodnotě 6,5 milionu amerických dolarů s platností pro sezónu 2024/25. V tomto ročníku odehrál 72 utkání, ve kterých nastřílel 21 branek a přidal 38 asistencí (59 bodů). Navzdory přítomnosti útočníků jako je Dylan Larkin se ani v této sezóně nepodařilo klubu postoupit do jarního play-off.
Dne 30. června 2025 podepsal další jednoleté prodloužení smlouvy v Detroitu, tentokrát v garantované hodnotě 7 milionů dolarů. Během sezóny 2025/26 dosáhl zásadních historických milníků. Dne 8. ledna 2026 v utkání proti mužstvu Vancouver Canucks vstřelil v první třetině svou 499. branku a následně v čase 16:07 třetí třetiny zapsal do prázdné branky svou 500. branku v základní části ligy NHL. Stal se tak teprve pátým hráčem narozeným na území státu Spojené státy americké, který této mety dosáhl. Krátce nato, dne 29. ledna 2026, si v zápase proti týmu Washington Capitals připsal asistenci, čímž dosáhl zisku 1 375 kanadských bodů a osamostatnil se na první pozici v historické tabulce produktivity amerických hokejistů (překonal rekord, který s 1 374 body držel legendární útočník Mike Modano). Dne 13. dubna 2026 zaznamenal asistenci proti celku Tampa Bay Lightning, čímž přesně zarovnal svůj kariérní účet na 1 400 bodů. Sezónu 2025/26 zakončil s bilancí 57 bodů (16 gólů, 41 asistencí) v 67 utkáních.
🔙 Návrat do Chicago Blackhawks (2026)
Dne 23. července 2026 uzavřel kapitolu svého působení v michiganském Detroitu a podepsal dvouletý kontrakt se svou dřívější organizací Chicago Blackhawks. Celková hodnota smlouvy byla vyčíslena na 16 milionů amerických dolarů, což představuje průměrnou roční zátěž platového stropu (cap hit) ve výši rovných 8 milionů dolarů. Tento podpis znamenal jeho formální návrat do klubu, se kterým v minulosti spojil patnáct let své profesionální kariéry.
🌍 Reprezentační kariéra a olympijské hry
Na mezinárodní scéně reprezentoval stát Spojené státy americké na mládežnické i seniorské úrovni. Jeho první zkušenost pod záštitou IIHF proběhla na Mistrovství světa do 18 let v roce 2006, kde vybojoval zlatou medaili a s dvanácti body v 7 zápasech ovládl produktivitu turnaje. V roce 2007 se zúčastnil Mistrovství světa juniorů do 20 let, kde v 7 utkáních zaznamenal 9 bodů (5 gólů, 4 asistence) a získal medaili bronzovou.
V seniorské kategorii debutoval na Mistrovství světa v roce 2008. Během sedmi zápasů zaznamenal 3 góly a 7 asistencí (10 bodů). Zásadní událostí byla jeho nominace na Zimní olympijské hry v roce 2010 v kanadském městě Vancouver. Na turnaji odehrál 6 utkání s bilancí 3 gólů a 2 asistencí (5 bodů). Ve finálovém utkání americký výběr podlehl domácímu výběru reprezentujícímu stát Kanada a získal stříbrné medaile.
Zúčastnil se také Zimních olympijských her v roce 2014 ve městě Soči na území státu Rusko. Během 6 zápasů nevstřelil branku, zaznamenal 4 asistence a jeho tým v utkání o bronz podlehl výběru státu Finsko. V roce 2016 oblékl reprezentační dres na turnaji s názvem Světový pohár v ledním hokeji, kde ve 3 utkáních získal 2 asistence. V roce 2018 působil v pozici kapitána amerického výběru na Mistrovství světa v Dánsku. V 10 zápasech nastřílel 8 branek a přidal 12 asistencí. S celkovým počtem 20 bodů zcela opanoval turnajové statistiky a obdržel cenu pro nejužitečnějšího hráče celého mistrovství. Americký celek v tomto roce vybojoval bronzové medaile.
📝 Herní profil a dovednosti
Z fyzického hlediska disponuje výškou 178 centimetrů a jeho oficiální hmotnost se dlouhodobě pohybuje kolem hodnoty 80 kilogramů. Při hře svírá hokejovou hůl s čepelí zahnutou na levou stranu. Patrick Kane je sportovními analytiky všeobecně považován za jednoho z nejvíce talentovaných tvůrců hry (playmakerů) v dějinách nejvyšší severoamerické soutěže.
Jeho primární zbraní na ledové ploše je vynikající technika práce s holí (stickhandling), která mu umožňuje kontrolu kotouče i v těsném obsazení obránců. Díky vynikajícímu perifernímu vidění a hokejové inteligenci je schopen nacházet své spoluhráče do takzvaných křížných přihrávek v přesilových formacích, které po mnoho let řídil z pozice pravého kruhu. Navzdory své drobnější postavě dokázal po dobu dvou dekád odolávat fyzickému tlaku defenzivních specialistů, což mu umožnilo vyhýbat se těžkým úrazům v oblasti hlavy. Typickým pro jeho hru se stal specifický kličkový manévr při provádění samostatných nájezdů, při kterém využívá zpomalení rychlosti bruslení a následné prudké změny těžiště.
📊 Statistiky
Následující blok obsahuje exaktní ročníkový soupis odehraných utkání v juniorských, evropských i elitních profesionálních soutěžích, včetně mezinárodních startů. Tabulky nejsou nikterak filtrovány a obsahují záznam každé historické sezóny. V tabulkách chybějící úseky nebo sezóny, ve kterých tým do vyřazovacích bojů prokazatelně nepostoupil nebo hráč do play-off z jiných důvodů nezasáhl, jsou v souladu se zjištěnými daty explicitně písemně označeny. Záznamy pro mezinárodní turnaje neobsahují data pro vyřazovací boje, neboť v oficiálních digitálních archivech nejsou vedena odděleně od celkových čísel turnajů.
Juniorský program USNTDP (NAHL) a OHL
| Sezóna | Tým | Liga | Zápasy | Góly | Asistence | Body | Trestné minuty | Zápasy (Play-off) | Góly (Play-off) | Asistence (Play-off) | Body (Play-off) | Trestné minuty (Play-off) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004/05 | USNTDP | NAHL | 40 | 16 | 21 | 37 | 8 | 9 | 7 | 8 | 15 | 2 |
| 2005/06 | USNTDP | NAHL | 15 | 17 | 17 | 34 | 12 | do utkání play-off nenastoupil | — | — | — | — |
| 2006/07 | London Knights | OHL | 58 | 62 | 83 | 145 | 52 | 16 | 10 | 21 | 31 | 16 |
Evropské soutěže během výluky (NLA)
| Sezóna | Tým | Liga | Zápasy | Góly | Asistence | Body | Trestné minuty | Zápasy (Play-off) | Góly (Play-off) | Asistence (Play-off) | Body (Play-off) | Trestné minuty (Play-off) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012/13 | EHC Biel | NLA | 20 | 13 | 10 | 23 | 6 | do utkání play-off nenastoupil (konec výluky NHL) | — | — | — | — |
National Hockey League (NHL)
| Sezóna | Tým | Zápasy | Góly | Asistence | Body | +/- | Trestné minuty |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007/08 | Chicago Blackhawks | 82 | 21 | 51 | 72 | -5 | 52 |
| 2008/09 | Chicago Blackhawks | 80 | 25 | 45 | 70 | -2 | 42 |
| 2009/10 | Chicago Blackhawks | 82 | 30 | 58 | 88 | +16 | 20 |
| 2010/11 | Chicago Blackhawks | 73 | 27 | 46 | 73 | +7 | 28 |
| 2011/12 | Chicago Blackhawks | 82 | 23 | 43 | 66 | +7 | 40 |
| 2012/13 | Chicago Blackhawks | 47 | 23 | 32 | 55 | +11 | 8 |
| 2013/14 | Chicago Blackhawks | 69 | 29 | 40 | 69 | +7 | 22 |
| 2014/15 | Chicago Blackhawks | 61 | 27 | 37 | 64 | +10 | 10 |
| 2015/16 | Chicago Blackhawks | 82 | 46 | 60 | 106 | +17 | 30 |
| 2016/17 | Chicago Blackhawks | 82 | 34 | 55 | 89 | +11 | 32 |
| 2017/18 | Chicago Blackhawks | 82 | 27 | 49 | 76 | -20 | 32 |
| 2018/19 | Chicago Blackhawks | 81 | 44 | 66 | 110 | +2 | 22 |
| 2019/20 | Chicago Blackhawks | 70 | 33 | 51 | 84 | +8 | 40 |
| 2020/21 | Chicago Blackhawks | 56 | 15 | 51 | 66 | -7 | 14 |
| 2021/22 | Chicago Blackhawks | 78 | 26 | 66 | 92 | -19 | 18 |
| 2022/23 | Chicago Blackhawks | 54 | 16 | 29 | 45 | -23 | 10 |
| 2022/23 | New York Rangers | 19 | 5 | 7 | 12 | +1 | 6 |
| 2023/24 | Detroit Red Wings | 50 | 20 | 27 | 47 | -5 | 16 |
| 2024/25 | Detroit Red Wings | 72 | 21 | 38 | 59 | -16 | 12 |
| 2025/26 | Detroit Red Wings | 67 | 16 | 41 | 57 | -1 | 16 |
National Hockey League (NHL) - Play-off
| Sezóna | Tým | Zápasy | Góly | Asistence | Body | Trestné minuty |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007/08 | Chicago Blackhawks | tým nepostoupil do play-off | — | — | — | — |
| 2008/09 | Chicago Blackhawks | 16 | 9 | 5 | 14 | 12 |
| 2009/10 | Chicago Blackhawks | 22 | 10 | 18 | 28 | 6 |
| 2010/11 | Chicago Blackhawks | 7 | 1 | 5 | 6 | 2 |
| 2011/12 | Chicago Blackhawks | 6 | 0 | 4 | 4 | 10 |
| 2012/13 | Chicago Blackhawks | 23 | 9 | 10 | 19 | 14 |
| 2013/14 | Chicago Blackhawks | 19 | 8 | 12 | 20 | 8 |
| 2014/15 | Chicago Blackhawks | 23 | 11 | 12 | 23 | 0 |
| 2015/16 | Chicago Blackhawks | 7 | 1 | 6 | 7 | 14 |
| 2016/17 | Chicago Blackhawks | 4 | 1 | 1 | 2 | 0 |
| 2017/18 | Chicago Blackhawks | tým nepostoupil do play-off | — | — | — | — |
| 2018/19 | Chicago Blackhawks | tým nepostoupil do play-off | — | — | — | — |
| 2019/20 | Chicago Blackhawks | 9 | 2 | 7 | 9 | 2 |
| 2020/21 | Chicago Blackhawks | tým nepostoupil do play-off | — | — | — | — |
| 2021/22 | Chicago Blackhawks | tým nepostoupil do play-off | — | — | — | — |
| 2022/23 | Chicago Blackhawks | do utkání play-off nenastoupil (přestup v průběhu sezóny) | — | — | — | — |
| 2022/23 | New York Rangers | 7 | 1 | 5 | 6 | 6 |
| 2023/24 | Detroit Red Wings | tým nepostoupil do play-off | — | — | — | — |
| 2024/25 | Detroit Red Wings | tým nepostoupil do play-off | — | — | — | — |
| 2025/26 | Detroit Red Wings | tým nepostoupil do play-off | — | — | — | — |
Reprezentace a mezinárodní turnaje
| Rok | Tým | Událost | Zápasy | Góly | Asistence | Body | Trestné minuty |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2006 | USA U18 | Mistrovství světa do 18 let | 7 | 5 | 7 | 12 | 2 |
| 2007 | USA U20 | Mistrovství světa juniorů | 7 | 5 | 4 | 9 | 4 |
| 2008 | USA | Mistrovství světa | 7 | 3 | 7 | 10 | 0 |
| 2010 | USA | Zimní olympijské hry | 6 | 3 | 2 | 5 | 2 |
| 2014 | USA | Zimní olympijské hry | 6 | 0 | 4 | 4 | 6 |
| 2016 | USA | Světový pohár | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 |
| 2018 | USA | Mistrovství světa | 10 | 8 | 12 | 20 | 0 |
Zdroje
- Lidé
- Američané
- Muži
- Narození 19. listopadu
- Narození 1988
- Narození v Buffalu
- Žijící lidé
- Sportovci
- Hokejisté
- Američtí hokejisté
- Hráči National Hockey League
- Hráči Chicago Blackhawks
- Hráči New York Rangers
- Hráči Detroit Red Wings
- Hráči EHC Biel
- Hráči London Knights
- Hokejisté hrající na pozici útočníka
- Střelci hrající levou holí
- Vítězové Stanley Cupu
- Držitelé Conn Smythe Trophy
- Držitelé Hart Memorial Trophy
- Držitelé Art Ross Trophy
- Držitelé Calder Memorial Trophy
- Američtí olympionici
- Draftovaní hráči National Hockey League
- Aktivní vrcholoví sportovci
- Vytvořeno FilmedyBot 3.2