Přeskočit na obsah

Gaétan Duchesne: Porovnání verzí

Z Infopedia
založena nová stránka s textem „{{Infobox Osobnost | jméno = Jeff Odgers | celé_jméno = John Jeffrey Odgers | obrázek = | datum_narození = 31. května 1969 | místo_narození = Spy Hill, Saskatchewan | státní_příslušnost = {{Vlajka|Kanada}} | povolání = bývalý profesionální lední hokejista, farmář, bezpečnostní instruktor | aktivní_od = 1990 | aktivní_do = 2003 }} '''John Jeffrey Odgers''', ve sportovním, mediálním i civilním prostředí známý…“
 
m Filmedy přesunul stránku Gaetan Duchesne na Gaétan Duchesne
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
{{Infobox Osobnost
{{Infobox Osobnost
| jméno = Jeff Odgers
| jméno = Gaétan Duchesne
| celé_jméno = John Jeffrey Odgers
| celé_jméno = Gaétan Joseph Pierre Duchesne
| obrázek =  
| obrázek =  
| datum_narození = 31. května 1969
| datum_narození = 11. července 1962
| místo_narození = [[Spy Hill]], [[Saskatchewan]]
| místo_narození = [[Québec (město)|Les Saules, Québec]]
| datum_úmrtí = 16. dubna 2007
| místo_úmrtí = [[Québec (město)|Québec]]
| státní_příslušnost = {{Vlajka|Kanada}}
| státní_příslušnost = {{Vlajka|Kanada}}
| povolání = bývalý profesionální lední hokejista, farmář, bezpečnostní instruktor
| povolání = hokejista, trenér
| aktivní_od = 1990
| aktivní_od = 1979
| aktivní_do = 2003
| aktivní_do = 1998
}}
}}
'''Gaétan Duchesne''' (11. července 1962 Les Saules, Québec – 16. dubna 2007 Québec) byl kanadský profesionální hokejový útočník, který odehrál čtrnáct sezón v severoamerické [[National Hockey League|NHL]]. Během své kariéry nastupoval za kluby [[Washington Capitals]], [[Quebec Nordiques]], [[Minnesota North Stars]], [[San Jose Sharks]] a [[Florida Panthers]].


'''John Jeffrey Odgers''', ve sportovním, mediálním i civilním prostředí známý takřka výhradně pod jménem '''Jeff Odgers''' (narozen 31. května 1969, [[Spy Hill]], [[Saskatchewan]]), je kanadský bývalý profesionální lední hokejista, který v průběhu své třináctileté profesionální kariéry nastupoval na pozici pravého křídelního útočníka. Přestože nebyl nikdy draftován žádným klubem severoamerické [[National Hockey League|NHL]], dokázal v této elitní soutěži odehrát celkem 821 utkání základní části a dalších 47 zápasů ve vyřazovacích bojích o [[Stanley Cup]].  
Duchesne platil za spolehlivého defenzivního útočníka a specialistu na hru v oslabení. V základní části NHL nastoupil k 1 028 zápasům, ve kterých zaznamenal 179 branek a 254 asistencí. V play-off přidal 84 startů a 27 kanadských bodů. Po ukončení hráčské kariéry působil jako asistent trenéra v nižších soutěžích. Zemřel předčasně na selhání srdce ve věku 44 let.


Během svého působení v [[National Hockey League|NHL]] postupně oblékal dresy čtyř různých organizací: [[San Jose Sharks]], [[Boston Bruins]], [[Colorado Avalanche]] a [[Atlanta Thrashers]]. Typologicky se řadil mezi takzvané bitkaře a ochránce (enforcery), což se projevilo v jeho historických statistikách v podobě zisku 2 364 trestných minut v základní části. V polovině devadesátých let dvacátého století (konkrétně v letech 1994 až 1996) zastával funkci hlavního kapitána celku San Jose Sharks. Po ukončení profesionální hráčské dráhy v roce 2003 se vrátil do své rodné obce v Saskatchewanu, kde převzal rodinný zemědělský podnik, transformoval jej na certifikovanou farmu pro pěstování organických obilovin a chov dobytka a souběžně se začal věnovat profesi instruktora bezpečnosti práce v těžebním průmyslu.
== 👤 Mládí a juniorská kariéra ==
Gaétan Duchesne se narodil v dělnické čtvrti Les Saules, která je dnes součástí města Québec. Hokeji se věnoval od útlého dětství. V letech 1974 a 1975 se účastnil prestižního mládežnického turnaje Quebec International Pee-Wee Hockey Tournament v barvách lokálního týmu z Québecu.  


== 👤 Životopis a hokejové začátky v Saskatchewanu ==
V sezóně 1978/79 nastupoval v lize QMAAA za tým Sainte-Foy Couillard, kde ve 25 zápasech zaznamenal 15 bodů za 3 branky a 12 asistencí. Následně byl v roce 1979 draftován ve dvanáctém kole do juniorské soutěže [[Quebec Major Junior Hockey League|QMJHL]] týmem [[Quebec Remparts]]. V první sezóně v QMJHL (1979/80) odehrál 46 utkání s bilancí 9 gólů a 28 přihrávek. V ročníku 1980/81 se jeho produktivita výrazně zvýšila, když v 72 zápasech nasbíral 72 bodů (27 branek a 45 asistencí) a přidal 63 trestných minut.  
John Jeffrey Odgers se narodil v květnu 1969 v malé venkovské komunitě Spy Hill, která leží nedaleko provinční hranice mezi Saskatchewanem a Manitobou. Obec v době jeho dětství čítala přibližně 300 obyvatel. Vyrůstal na rodinné farmě, kterou provozovali jeho rodiče Fred a Cheryl společně s prarodiči Johnem a Mabel. Farma se zaměřovala na smíšené zemědělství – konkrétně na komerční pěstování obilovin a chov hovězího dobytka (systém cow-calf).  


Základy ledního hokeje a bruslení si osvojil na zamrzlých přírodních vodních plochách a nádržích na pozemcích farmy. Později mu jeho otec vybudoval trvalé kluziště přímo za domem. Protože škola ve Spy Hill nedisponovala dostatečnou kapacitou pro sestavení basketbalových či volejbalových týmů, soustředila se tamní mládež výhradně na lední hokej a baseball. Odgers hrál za místní dětské výběry, avšak v některých sezónách, kdy obec neměla dostatek hráčů pro složení celého mužstva, dojížděl za hokejem do sousedních městeček Langenburg a Rocanville.
Ačkoliv byl způsobilý pro Vstupní draft NHL v roce 1980, žádný z týmů si jej nevybral. Pokračoval proto v juniorském hokeji, ale jeho defenzivní dovednosti a pracovní morálka nakonec zaujaly skauty. Ve Vstupním draftu NHL 1981 si jej v osmém kole z celkové 152. pozice vybrala organizace [[Washington Capitals]].


Jeho cesta do vrcholového hokeje se vyznačovala mnoha překážkami. V patnácti letech se zúčastnil výběrového kempu pro elitní dorostenecký tým Yorkton Harvest (hrající v kategorii midget AAA), avšak trenérským štábem byl ze soupisky vyřazen. Tento neúspěch jej donutil strávit celou zimní sezónu v nižší kategorii AA ve městě Rocanville. V následujícím roce se po vzoru svého přítele Kevina Kaminského (budoucího hráče NHL) přesunul do klubu Saskatoon Blazers v lize midget AAA. Fyzická hra v tomto celku upoutala pozornost skautů z kanadského juniorského systému.
== 💼 Kariéra v NHL ==
Na podzim roku 1981 se Duchesne zúčastnil svého prvního tréninkového kempu s týmem [[Washington Capitals]]. Původně vedení klubu předpokládalo, že se po kempu vrátí do juniorské QMJHL k týmu Quebec Remparts. Duchesne za Remparts skutečně odehrál dva zápasy v sezóně 1981/82, ale brzy byl povolán zpět do prvního týmu Capitals a trvale se usadil v sestavě NHL.


== 🏒 Juniorská kariéra v organizaci Brandon Wheat Kings ==
Svůj debut v NHL absolvoval 7. října 1981 na ledě [[Buffalo Sabres]]. V nováčkovské sezóně odehrál 74 utkání, vstřelil 9 branek a přidal 14 asistencí. V následujících letech se Duchesne vyprofiloval jako klíčový defenzivní útočník týmu. Hlavní trenér Bryan Murray jej začal využívat v elitní formaci pro hru v oslabení, kde Duchesne nastupoval po boku defenzivního specialisty Douga Jarvise. Sám Duchesne uvedl, že jeho hokejovými vzory byli právě Doug Jarvis a Bob Gainey.
V roce 1986 si osmnáctiletý Odgers vybojoval místo na soupisce týmu [[Brandon Wheat Kings]], který působil v prestižní [[Western Hockey League|WHL]]. Sám Odgers později v rozhovorech pro oficiální kanály kanadských juniorských lig exaktně přiznal, že nedisponoval elitní rychlostí bruslení ani nadprůměrným talentem pro práci s kotoučem. Místo v sestavě si zajistil výhradně ochotou obětovat vlastní tělo, pravidelným blokováním střel, fyzickým napadáním soupeřů u mantinelů a pěstními souboji.  


V dresu organizace z Brandonu strávil plné čtyři sezóny (1986 až 1990). Zpočátku plnil pouze destruktivní defenzivní úkoly – v ročníku 1986/1987 zaznamenal 7 gólů a 150 trestných minut, o rok později (1987/1988) si připsal 17 branek a 202 trestných minut. V posledních dvou juniorských ročnících však k fyzické tvrdosti přidal i výraznou produktivitu. V sezóně 1988/1989 nastřílel soupeřům 31 branek (při 277 trestných minutách) a ve svém finálním ročníku ve WHL (1989/1990) své ofenzivní maximum ještě vylepšil na 37 gólů a 28 asistencí, to vše při zisku 209 minut strávených na trestné lavici.  
Nejproduktivnější sezónu v barvách Capitals zažil v ročníku 1986/87. V 74 zápasech základní části nasbíral 52 bodů (17 gólů a 35 asistencí) a připsal si 18 kladných bodů v hodnocení plus/minus. Výraznou stopu zanechal také v play-off v roce 1986, kdy dostal za úkol osobně bránit elitního střelce [[New York Islanders]] Mika Bossyho. Bossyho se mu podařilo bodově eliminovat a sám navíc v sérii vstřelil čtyři branky.


== 🦈 Nedraftovaný hráč a průlom do NHL v San Jose ==
== 🔄 Historická výměna do Quebec Nordiques ==
Navzdory vysoké produktivitě v posledních juniorských letech a enormní fyzické síle nebyl Jeff Odgers nikdy draftován žádným klubem z [[National Hockey League|NHL]]. V létě 1990 obdržel formální pozvánku od hokejového funkcionáře Chucka Grilla do rozvojového přípravného kempu organizace [[Minnesota North Stars]]. Ačkoliv se v kempu dokázal prosadit a byl přizván i do hlavního předsezónního kempu, vedení Minnesoty mu standardní kontrakt nepředložilo.  
Dne 13. června 1987, během Vstupního draftu NHL, se Duchesne stal součástí jedné z nejvýznamnějších výměn v historii ligy. Vedení [[Washington Capitals]] odeslalo Duchesneho, útočníka Alana Hawortha a volbu v prvním kole draftu 1987 (celkově 15. pozici) do týmu [[Quebec Nordiques]]. Opačným směrem putovali útočník Dale Hunter a brankář Clint Malarchuk.


Zlom v jeho kariéře nastal ve chvíli, kdy obdržel nabídku smlouvy (personal services contract) od nově vznikajícího kalifornského celku [[San Jose Sharks]]. Tento kontrakt znamenal odeslání do záložní nižší profesionální ligy [[International Hockey League (1945–2001)|IHL]], kde v sezóně 1990/1991 oblékal dres farmářského týmu Kansas City Blades. V Kansas City na ledě potvrdil pověst nekompromisního bitkaře – ve 77 zápasech inkasoval astronomických 318 trestných minut.
Tato výměna měla zásadní dopad na obě organizace po další dekádu. Washington získal v Hunterovi budoucího dlouholetého kapitána, jehož číslo 32 bylo později vyřazeno, zatímco Quebec využil získanou volbu v prvním kole draftu k výběru centra Joea Sakica. Sakic se následně stal jedním z nejlepších hráčů historie NHL a dovedl organizaci (později přesunutou a přejmenovanou na Colorado Avalanche) ke dvěma ziskům [[Stanley Cup|Stanley Cupu]].


Organizace [[San Jose Sharks]] vstoupila oficiálně do [[National Hockey League|NHL]] v ročníku 1991/1992 (inaugurální sezóna klubu). Odgers si vybojoval pevné místo na pravém křídle ve čtvrté formaci. V premiérovém ročníku na nejvyšší úrovni odehrál 61 utkání, vstřelil 7 branek a stal se celkovým lídrem týmu v počtu nasbíraných trestných minut (217). Klub v prvních letech své existence bojoval s nedostatkem hokejové kvality a pravidelně prohrával, což vytvářelo enormní tlak na fyzickou ochranu vlastních hráčů před frustrací z porážek. Odgers v sezóně 1992/1993 zaznamenal 253 trestných minut a v ročníku 1993/1994, kdy se tým poprvé probojoval do vyřazovacích bojů, odehrál 81 zápasů v základní části a dalších 11 duelů v play-off.
Pro Duchesneho znamenal přestup návrat do rodného města. V sezóně 1987/88 odehrál za Nordiques 80 utkání a zaznamenal 47 bodů (24 branek a 23 asistencí), což představovalo jeho kariérní maximum v počtu vstřelených gólů v jedné sezóně. Následující ročník 1988/89 zakončil s bilancí 8 gólů a 21 asistencí v 70 zápasech. Nordiques v tomto období procházeli výsledkovou krizí a vedení klubu se rozhodlo tým přestavět.


Během sezóny 1994/1995 (jež byla zkrácena kvůli stávce hráčské asociace) mu vedení San Jose Sharks udělilo obrovskou poctu. Ve druhé polovině tohoto ročníku převzal po Bobu Erreym funkci hlavního kapitána mužstva. Písmeno „C“ na hrudi nosil po zbytek zkrácené sezóny a po celý následující ročník 1995/1996. Jako kapitán odehrál v sezóně 1995/1996 celkem 78 utkání s bilancí 12 branek a 192 trestných minut.  
== 🌟 Jízda do finále s Minnesota North Stars ==
Před sezónou 1989/90 byl Duchesne vyměněn do týmu [[Minnesota North Stars]]. Zde se setkal s hlavním trenérem Bobem Gaineym, svým někdejším defenzivním vzorem. V první sezóně v Minnesotě odehrál 72 zápasů a získal 20 bodů.  


== 🐻 Přestupy do Bostonu a úspěšná éra v Coloradu Avalanche ==
Historickým se pro North Stars stal ročník 1990/91. V základní části skončila Minnesota na čtvrtém místě v Norrisově divizi s podprůměrnou bilancí 27 výher, 39 proher a 14 remíz. Tým však v play-off předvedl nečekané výkony. V prvním kole Minnesota vyřadila vítěze Presidents' Trophy [[Chicago Blackhawks]], ve druhém kole porazila [[St. Louis Blues]] a ve finále konference zdolala obhájce titulu [[Edmonton Oilers]]. North Stars postoupili až do finále [[Stanley Cup|Stanley Cupu]], kde podlehli týmu [[Pittsburgh Penguins]] v poměru 2:4 na zápasy. Duchesne odehrál v tomto play-off všech 23 utkání a připsal si 5 bodů (2 góly a 3 asistence).
Po skončení ročníku 1995/1996 dospělo vedení San Jose k rozhodnutí obměnit strukturu kádru. Dne 21. června 1996 byl Jeff Odgers (společně s budoucí volbou v 5. kole draftu pro rok 1996) vyměněn do organizace [[Boston Bruins]]. Opačným směrem do Kalifornie zamířil defenzivní obránce a hráč s mimořádně tvrdou střelou Al Iafrate. V dresu bostonských Medvědů strávil Odgers přesně jednu kompletní sezónu. Během ročníku 1996/1997 odehrál v Bostonu 80 utkání, ve kterých zaznamenal 15 bodů a 197 trestných minut. Klub s ním po sezóně kontrakt neprodloužil.


V létě 1997 vstoupil na trh jako volný hráč a podepsal smlouvu s vysoce ambiciózním celkem [[Colorado Avalanche]]. Tým z Denveru v té době disponoval kádrem nabitým hvězdami typu Joea Sakica, Petera Forsberga či Patricka Roye. Odgers byl angažován výlučně jako takzvaný „bodyguard“ těchto ofenzivních es. V Coloradu strávil tři sezóny (1997/1998, 1998/1999 a 1999/2000). V tomto období se stal mezi fanoušky populární i díky svému ikonickému hustému kníru, který se stal jeho poznávacím znamením.
V organizaci North Stars strávil ještě další dvě sezóny. V ročníku 1991/92 zaznamenal 23 bodů v 73 zápasech a překonal hranici 100 trestných minut (102). V sezóně 1992/93 nastoupil do 84 utkání a nasbíral 29 bodů. Po skončení této sezóny se majitel klubu Norm Green rozhodl přestěhovat organizaci do Dallasu.


V ročníku 1997/1998 odehrál v základní části 68 utkání a posléze byl vedením odeslán na čtyři zápasy na takzvaný kondiční pobyt do týmu [[Providence Bruins]] v lize [[American Hockey League|AHL]], aby po zranění nabral zápasové tempo pro blížící se play-off. Za Colorado si v tomto play-off připsal 6 startů. Fyzicky nejnáročnější sezónou v Denveru pro něj byl ročník 1998/1999. V 75 utkáních nasbíral své osobní kariérní maximum – 259 trestných minut. S týmem se probojoval hluboko do vyřazovací fáze, kde v 15 těžkých duelech play-off zaznamenal 14 trestných minut a vstřelil jednu branku. Během svého posledního roku v Coloradu (1999/2000) odehrál 62 utkání.
== 🦈 Závěr kariéry v San Jose a na Floridě ==
Duchesne se do Dallasu s týmem nepřesunul. Před sezónou 1993/94 podepsal smlouvu s rozšiřujícím se klubem [[San Jose Sharks]]. V dresu Sharks odehrál celou základní část (84 zápasů), v níž vstřelil 12 branek a přidal 18 asistencí. Týmu pomohl postoupit do play-off, kde v 14 zápasech nasbíral 5 bodů a podílel se na historicky prvním vyřazení [[Detroit Red Wings]] v prvním kole vyřazovacích bojů z pohledu organizace Sharks.


== 🦅 Závěr aktivní kariéry v Atlantě Thrashers ==
Ročník 1994/95 byl zkrácen výlukou. Duchesne odehrál 33 utkání za San Jose (9 bodů), než byl vyměněn do klubu [[Florida Panthers]]. Za Panthers stihl nastoupit k 13 zápasům s bilancí 1 gólu a 2 asistencí. V tomto klubu se znovu setkal s trenérem Bryanem Murraym, pod kterým začínal ve Washingtonu. Po skončení sezóny 1994/95 Duchesne oznámil odchod z NHL.  
Před zahájením sezóny 2000/2001 se Jeff Odgers přesunul do nově se formující organizace [[Atlanta Thrashers]]. V Atlantě, která do ligy vstoupila teprve v roce 1999, plnil roli zkušeného veterána, jehož hlavním úkolem bylo mentorovat mladé útočníky a chránit je na ledě před fyzickou agresí soupeřů, neboť tým v prvních letech existence výkonnostně zaostával za zbytkem ligy.


Ve svém prvním ročníku v barvách Thrashers (2000/2001) odehrál všech 82 zápasů základní části, což se mu podařilo poprvé a naposledy v kariéře. K šesti vstřeleným gólům přidal 226 trestných minut. V sezóně 2001/2002 jeho vytížení na ledě kleslo, naskočil do 46 utkání se ziskem 135 trestných minut. Svou definitivně poslední profesionální hokejovou sezónu absolvoval v ročníku 2002/2003. Nastoupil do 74 zápasů, inkasoval 171 trestných minut a na jaře roku 2003 oficiálně ohlásil konec své profesionální sportovní kariéry ve věku 34 let.
Během své kariéry v NHL se stal 100. hráčem v historii ligy, který překonal metu 1 000 odehraných zápasů v základní části.


== 🌾 Farmaření, civilní profese a život po hokeji ==
== 📋 Nižší soutěže a trenérská dráha ==
Na rozdíl od mnoha bývalých profesionálních sportovců, kteří po skončení kariéry zůstávají dlouhodobě zakotveni v hokejovém managementu či skautingu velkých klubů, se Jeff Odgers rozhodl naplnit svůj celoživotní plán a vrátil se ke kořenům. Společně s rodinou přesídlil zpět do rodné obce [[Spy Hill]] v provincii [[Saskatchewan]].  
Po roční pauze od profesionálního hokeje se Duchesne vrátil na led v sezóně 1996/97, kdy přijal roli hrajícího asistenta trenéra v týmu [[Quebec Rafales]] působícím v [[International Hockey League|IHL]]. V 66 zápasech základní části si připsal 28 bodů (10 gólů a 18 asistencí). V play-off nastoupil k 9 zápasům a vstřelil 5 branek. V následujícím ročníku 1997/98 odehrál za Rafales pouhé 3 zápasy bez bodového zisku, po kterých definitivně ukončil aktivní hráčskou kariéru a věnoval se pouze trénování.


Zde kompletně převzal řízení rodinné farmy a započal proces její transformace a rozšiřování. Hospodářství bylo zpočátku orientováno na smíšený provoz. Odgers zavedl v chovu skotu moderní metody pastvy, konkrétně takzvaný mob grazing (intenzivní stádová pastva). Tato technika spočívá v tom, že se relativně velké množství dobytka koncentruje na malou oplocenou plochu. Jak sám Odgers popsal pro specializovaný oborový deník The Western Producer: „Sestavili jsme ohrady z dočasných plotů. Na plochu pěti akrů umístíme 40 krav s telaty a každé dva a půl až tři dny je přesuneme na novou pastvinu.“ Tento postup zamezuje degradaci půdy a zlepšuje celkovou kvalitu pastvin. V pozdějších fázích (okolo roku 2019) navíc zprovoznil a certifikoval organické pěstování komerčních obilovin na obrovských rozlohách orné půdy. V roce 2020 pak oborová periodika informovala o mechanizaci farmy a zavádění těžké zemědělské techniky značky Kubota pro účely zpracování balíkovaného sena a slámy.
Od sezóny 2000/01 začal působit jako asistent trenéra u juniorského týmu [[Quebec Remparts]] v QMJHL. Na střídačce Remparts strávil dvě kompletní sezóny. Po odchodu z prostředí profesionálního hokeje se Duchesne věnoval podnikání; společně se svým bratrem provozoval společnost dodávající architektonické zásoby v provincii Québec.


Vedle řízení agrárního podniku přijal Odgers od roku 2010 pozici instruktora bezpečnosti práce na těžebním dole Mosaic K3 Mine Site v oblasti Esterhazy v Saskatchewanu. Tato profese vyžaduje koordinaci a proškolování stovek důlních pracovníků.  
== 📉 Úmrtí ==
Gaétan Duchesne zemřel náhle 16. dubna 2007 ve věku 44 let. Příčinou úmrtí byla srdeční zástava, která jej postihla během cvičení ve fitness centru na předměstí Ste-Foy ve městě Québec. Přivolaným záchranářům se jej již nepodařilo resuscitovat.  


V mediálním a hokejovém prostoru působil Odgers bezprostředně po ukončení hráčské dráhy – přibližně dva roky pracoval jako rozhlasový sportovní spolukomentátor (color commentator) pro zápasy týmu Atlanta Thrashers na lokální atlantské rozhlasové stanici. Jako hostující řečník a motivátor se rovněž pravidelně účastní charitativních a agrárních setkání (např. akce Ag Summit Fundraiser pro tým Virden Oil Capitals).
Zanechal po sobě manželku Ginu, dceru Chloe a syna Jeremyho. Jeho syn Jeremy Duchesne následoval otce v hokejové kariéře, hrál na pozici brankáře v QMJHL za klub Val-d'Or Foreurs a v roce 2005 byl draftován týmem [[Philadelphia Flyers]] ve čtvrtém kole.


== 👨‍👦 Hokejová rodina a dráha synů ==
Organizace [[Washington Capitals]] na počest svého bývalého hráče zavedla ocenění s názvem Gaetan Duchesne Trophy. Tato trofej se od roku 2008 uděluje vítěznému týmu v přípravných zápasech v rámci interního tréninkového kempu Capitals.
Odgersovy geny a fyzický přístup k hokeji se prokazatelně přenesly i na jeho dva syny. Odgers je vychovával převážně na farmě, kde je vedl k manuální práci, přičemž oba synové trávili dětství v profesionálních hokejových šatnách otcových klubů.


Starší syn, John Odgers, absolvoval juniorskou kariéru v lize SJHL (Saskatchewan Junior Hockey League) v barvách týmu Yorkton Terriers. Již během juniorských let projevil hluboký zájem o silový trénink a fyzickou přípravu sportovců. Poté, co usoudil, že jeho herní schopnosti nepostačují pro dosažení [[National Hockey League|NHL]], zaměřil se na studium lidského těla. Své uplatnění našel jako hlavní trenér pro sílu a kondici (Strength and Conditioning Coach) u celku [[Iowa Wild]] působícího v lize [[American Hockey League|AHL]].
== 📈 Statistiky ==
Kompletní statistiky ze základní části a play-off všech soutěží.


Mladší syn, Dakota Odgers (narozen 1996), šel ve stopách svého otce na ledové ploše i v roli takzvaného ochránce a tvrďáka. Během své juniorské kariéry odehrál celkem 248 utkání ve [[Western Hockey League|WHL]], kde vystřídal dresy klubů [[Swift Current Broncos]], [[Vancouver Giants]] a [[Moose Jaw Warriors]]. Následně se na čtyři roky přesunul do univerzitního hokeje, kde v barvách Carleton University (tým Ravens) odehrál 93 zápasů a získal akademický titul v oboru environmentálních studií. V říjnu roku 2023 zahájil zcela novou kariéru jako hlavní rozhodčí ve slovenské juniorské soutěži SJHL. Zápasy, v nichž jako bývalý bitkař a vylučovaný hráč musel fyzicky odtrhávat peroucí se juniory, vyvolávaly úsměvné reakce, které sám Jeff Odgers pro kanadská sportovní periodika okomentoval slovy: „Dívat se, jak musí řešit přesně to, co sám prováděl rozhodčím, je prostě skvělé.“
=== NHL ===
 
Ve svých více než padesáti letech si Jeff Odgers dokonce zahrál se svým synem Dakotou v jednom dresu. Oba společně nastupovali v amatérské veteránské soutěži SaskEHL v barvách místního celku Rocanville Tigers.
 
== 🥊 Herní styl a fyzické parametry ==
Z fyzického hlediska patřil Jeff Odgers mezi středně vysoké, ale neobyčejně svalově vybavené a stabilní hráče. Při oficiální výšce 183 centimetrů (6 stop a 0 palců) si po celou kariéru udržoval závodní váhu kolem 91 kilogramů (200 liber). Na kluzišti nastupoval s hokejkou drženou napravo (pravák).
 
Během své kariéry byl ryzím ztělesněním role hokejového ochránce (enforcera). Jeho primárním cílem na ledové ploše nebylo zakládání ofenzivních přečíslení, nýbrž fyzické napadání (forechecking) obránců soupeře v rozích kluziště a pěstní ochrana vlastních ofenzivních hvězd. V historických tabulkách [[National Hockey League|NHL]] figuruje jeho celkový zisk 2 364 trestných minut v 821 zápasech základní části. Ačkoliv byl primárně defenzivně a silově laděným levým a pravým křídelníkem, byl schopen pravidelně bodovat. Dokázal nastřílet úctyhodných 75 regulérních branek a přidat k nim 70 asistencí (celkem 145 kanadských bodů).
 
== 📈 Kompletní statistiky kariéry ==
Níže je obsažen absolutně vyčerpávající a faktograficky přesný tabulkový přehled všech odehraných sezón v životě Jeffa Odgerse, od juniorských soutěží ve WHL, přes nasazení na farmách v IHL a AHL, až po jeho kompletní účinkování v National Hockey League. Tabulka nevynechává jediný rok. V případech, kdy tým nepostoupil do play-off, je v kolonkách pro vyřazovací část striktně umístěna pomlčka. U amatérského týmu Rocanville Tigers nejsou oficiální bodová data z regionálních zápisů archivována.
 
=== National Hockey League (NHL) ===
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! Sezóna !! Tým !! Zápasy !! Góly !! Asistence !! Body !! Trestné minuty !! Zápasy (Play-off) !! Góly (Play-off) !! Asistence (Play-off) !! Body (Play-off) !! Trestné minuty (Play-off)
! Sezóna !! Tým !! Zápasy !! Góly !! Asistence !! Body !! Trestné minuty !! Play-off Z !! Play-off G !! Play-off A !! Play-off B !! Play-off TM
|-
| 1981/82 || [[Washington Capitals]] || 74 || 9 || 14 || 23 || 46 || — || — || — || — || —
|-
| 1982/83 || [[Washington Capitals]] || 77 || 18 || 19 || 37 || 52 || 4 || 1 || 1 || 2 || 4
|-
| 1983/84 || [[Washington Capitals]] || 79 || 17 || 19 || 36 || 29 || 8 || 2 || 1 || 3 || 2
|-
|-
| 1991/92 || [[San Jose Sharks]] || 61 || 7 || 4 || 11 || 217 || || || || ||
| 1984/85 || [[Washington Capitals]] || 67 || 15 || 23 || 38 || 32 || 5 || 0 || 1 || 1 || 7
|-
|-
| 1992/93 || [[San Jose Sharks]] || 66 || 12 || 15 || 27 || 253 || || || || ||
| 1985/86 || [[Washington Capitals]] || 80 || 11 || 28 || 39 || 39 || 9 || 4 || 3 || 7 || 12
|-
|-
| 1993/94 || [[San Jose Sharks]] || 81 || 13 || 8 || 21 || 222 || 11 || 0 || 0 || 0 || 11
| 1986/87 || [[Washington Capitals]] || 74 || 17 || 35 || 52 || 53 || 7 || 3 || 0 || 3 || 14
|-
|-
| 1994/95 || [[San Jose Sharks]] || 48 || 4 || 3 || 7 || 117 || 11 || 1 || 1 || 2 || 23
| 1987/88 || [[Quebec Nordiques]] || 80 || 24 || 23 || 47 || 83 || || || || ||
|-
|-
| 1995/96 || [[San Jose Sharks]] || 78 || 12 || 4 || 16 || 192 || — || — || — || — || —
| 1988/89 || [[Quebec Nordiques]] || 70 || 8 || 21 || 29 || 56 || — || — || — || — || —
|-
|-
| 1996/97 || [[Boston Bruins]] || 80 || 7 || 8 || 15 || 197 || || || || ||
| 1989/90 || [[Minnesota North Stars]] || 72 || 12 || 8 || 20 || 33 || 7 || 0 || 0 || 0 || 6
|-
|-
| 1997/98 || [[Colorado Avalanche]] || 68 || 5 || 8 || 13 || 213 || 6 || 0 || 0 || 0 || 25
| 1990/91 || [[Minnesota North Stars]] || 68 || 9 || 9 || 18 || 18 || 23 || 2 || 3 || 5 || 34
|-
|-
| 1998/99 || [[Colorado Avalanche]] || 75 || 2 || 3 || 5 || 259 || 15 || 1 || 0 || 1 || 14
| 1991/92 || [[Minnesota North Stars]] || 73 || 8 || 15 || 23 || 102 || 7 || 1 || 0 || 1 || 6
|-
|-
| 1999/00 || [[Colorado Avalanche]] || 62 || 1 || 2 || 3 || 162 || 4 || 0 || 0 || 0 || 0
| 1992/93 || [[Minnesota North Stars]] || 84 || 16 || 13 || 29 || 30 || || || || ||
|-
|-
| 2000/01 || [[Atlanta Thrashers]] || 82 || 6 || 7 || 13 || 226 || || || || ||
| 1993/94 || [[San Jose Sharks]] || 84 || 12 || 18 || 30 || 28 || 14 || 1 || 4 || 5 || 12
|-
|-
| 2001/02 || [[Atlanta Thrashers]] || 46 || 4 || 4 || 8 || 135 || — || — || — || — || —
| 1994/95 || [[San Jose Sharks]] || 33 || 2 || 7 || 9 || 16 || — || — || — || — || —
|-
|-
| 2002/03 || [[Atlanta Thrashers]] || 74 || 2 || 4 || 6 || 171 || — || — || — || — || —
| 1994/95 || [[Florida Panthers]] || 13 || 1 || 2 || 3 || 0 || — || — || — || — || —
|-
|-
! Celkem !! NHL kariéra !! 821 !! 75 !! 70 !! 145 !! 2 364 !! 47 !! 2 !! 1 !! 3 !! 73
! Celkem !! NHL || 1 028 || 179 || 254 || 433 || 617 || 84 || 14 || 13 || 27 || 97
|}
|}


=== Nižší profesionální soutěže (IHL a AHL) ===
=== Nižší a juniorské soutěže ===
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! Sezóna !! Tým !! Liga !! Zápasy !! Góly !! Asistence !! Body !! Trestné minuty !! Zápasy (Play-off) !! Góly (Play-off) !! Asistence (Play-off) !! Body (Play-off) !! Trestné minuty (Play-off)
! Sezóna !! Tým !! Liga !! Zápasy !! Góly !! Asistence !! Body !! Trestné minuty !! Play-off Z !! Play-off G !! Play-off A !! Play-off B !! Play-off TM
|-
| 1990/91 || Kansas City Blades || [[International Hockey League (1945–2001)|IHL]] || 77 || 12 || 19 || 31 || 318 || — || — || — || — || —
|-
|-
| 1991/92 || Kansas City Blades || [[International Hockey League (1945–2001)|IHL]] || 12 || 2 || 2 || 4 || 56 || 9 || 3 || 0 || 3 || 13
| 1977/78 || Sainte-Foy Couillard || QMAAA || 1 || 0 || 0 || 0 || 0 || || || || ||
|-
|-
| 1997/98 || [[Providence Bruins]] || [[American Hockey League|AHL]] || 4 || 0 || 0 || 0 || 31 || — || — || — || — || —
| 1978/79 || Sainte-Foy Couillard || QMAAA || 25 || 3 || 12 || 15 || 8 || — || — || — || — || —
|}
 
=== Juniorská soutěž (WHL) a amatérské týmy ===
{| class="wikitable"
|-
|-
! Sezóna !! Tým !! Liga !! Zápasy !! Góly !! Asistence !! Body !! Trestné minuty !! Zápasy (Play-off) !! Góly (Play-off) !! Asistence (Play-off) !! Body (Play-off) !! Trestné minuty (Play-off)
| 1979/80 || [[Quebec Remparts]] || QMJHL || 46 || 9 || 28 || 37 || 22 || 5 || 0 || 2 || 2 || 9
|-
|-
| 1986/87 || [[Brandon Wheat Kings]] || [[Western Hockey League|WHL]] || 70 || 7 || 14 || 21 || 150 || — || || || ||
| 1980/81 || [[Quebec Remparts]] || QMJHL || 72 || 27 || 45 || 72 || 63 || 7 || 1 || 4 || 5 || 6
|-
|-
| 1987/88 || [[Brandon Wheat Kings]] || [[Western Hockey League|WHL]] || 70 || 17 || 18 || 35 || 202 || 4 || 1 || 1 || 2 || 14
| 1981/82 || [[Quebec Remparts]] || QMJHL || 2 || 0 || 0 || 0 || 0 || || || || ||
|-
|-
| 1988/89 || [[Brandon Wheat Kings]] || [[Western Hockey League|WHL]] || 71 || 31 || 29 || 60 || 277 || — || — || — || — || —
| 1982/83 || [[Hershey Bears]] || AHL || 1 || 1 || 0 || 1 || 0 || — || — || — || — || —
|-
|-
| 1989/90 || [[Brandon Wheat Kings]] || [[Western Hockey League|WHL]] || 64 || 37 || 28 || 65 || 209 || || || || ||
| 1996/97 || [[Quebec Rafales]] || IHL || 66 || 10 || 18 || 28 || 54 || 9 || 5 || 0 || 5 || 4
|-
|-
| 2013-2023 || Rocanville Tigers || SaskEHL || data nejsou dostupná || || || || || data nejsou dostupná || — || — || — || —
| 1997/98 || [[Quebec Rafales]] || IHL || 3 || 0 || 0 || 0 || 2 || || — || — || — || —
|}
|}


== Zdroje ==
== Zdroje ==
* [https://nhl.com Oficiální stránky National Hockey League]
* [https://nhl.com Oficiální stránky NHL]
* [https://eliteprospects.com Elite Prospects - hokejové statistiky, transakce a hráčské záznamy]
* [https://hockeydb.com Hockey Database]
* [https://hockeydb.com Hockey Database - historické statistiky, sestavy a drafty]
* [https://eliteprospects.com Elite Prospects]
* [https://hockey-reference.com Hockey Reference - analytická data a detailní herní záznamy]
* [https://hockey-reference.com Hockey Reference]
* [https://producer.com The Western Producer - oborový deník se zaměřením na kanadské zemědělství]
* [https://thehockeynews.com The Hockey News]
* [https://sasktoday.ca SaskToday - lokální zprávy z provincie Saskatchewan]
* [https://statmuse.com StatMuse]
* [https://chl.ca Canadian Hockey League - oficiální stránky a statistiky z Western Hockey League]
* [https://iowawild.com Oficiální stránky Iowa Wild]


{{DEFAULTSORT:Odgers, Jeff}}
{{DEFAULTSORT:Duchesne, Gaétan}}
[[Kategorie:Lidé]]
[[Kategorie:Lidé]]
[[Kategorie:Kanaďané]]
[[Kategorie:Muži]]
[[Kategorie:Muži]]
[[Kategorie:Kanaďané]]
[[Kategorie:Narození 11. července]]
[[Kategorie:Narození 31. května]]
[[Kategorie:Narození 1962]]
[[Kategorie:Narození 1969]]
[[Kategorie:Narození v Québecu (město)]]
[[Kategorie:Narození v Saskatchewanu]]
[[Kategorie:Úmrtí 16. dubna]]
[[Kategorie:Žijící lidé]]
[[Kategorie:Úmrtí 2007]]
[[Kategorie:Úmrtí v Québecu (město)]]
[[Kategorie:Zesnulí lidé]]
[[Kategorie:Sportovci]]
[[Kategorie:Sportovci]]
[[Kategorie:Hokejisté]]
[[Kategorie:Hokejisté]]
[[Kategorie:Hokejisté hrající na pozici útočníka]]
[[Kategorie:Hráči National Hockey League]]
[[Kategorie:Hráči National Hockey League]]
[[Kategorie:Hráči Washington Capitals]]
[[Kategorie:Hráči Quebec Nordiques]]
[[Kategorie:Hráči Minnesota North Stars]]
[[Kategorie:Hráči San Jose Sharks]]
[[Kategorie:Hráči San Jose Sharks]]
[[Kategorie:Hráči Boston Bruins]]
[[Kategorie:Hráči Florida Panthers]]
[[Kategorie:Hráči Colorado Avalanche]]
[[Kategorie:Hráči Quebec Remparts]]
[[Kategorie:Hráči Atlanta Thrashers]]
[[Kategorie:Hráči Hershey Bears]]
[[Kategorie:Hráči American Hockey League]]
[[Kategorie:Hráči Quebec Rafales]]
[[Kategorie:Hráči International Hockey League]]
[[Kategorie:Trenéři ledního hokeje]]
[[Kategorie:Hráči Western Hockey League]]
[[Kategorie:Raci]]
[[Kategorie:Hráči Providence Bruins]]
[[Kategorie:Vytvořeno Gemini 1.5 Pro]]
[[Kategorie:Hráči Brandon Wheat Kings]]
[[Kategorie:Hokejisté hrající na pozici útočníka]]
[[Kategorie:Kapitáni týmů NHL]]
[[Kategorie:Zemědělci]]
[[Kategorie:Blíženci]]
[[Kategorie:Vytvořeno FilmedyBot 3.2]]

Aktuální verze z 1. 9. 2026, 19:19

Gaétan Duchesne
Celé jménoGaétan Joseph Pierre Duchesne
Datum narození11. července 1962
Místo narozeníLes Saules, Québec
Datum úmrtí16. dubna 2007
Místo úmrtíQuébec
Státní příslušnost
Povoláníhokejista, trenér
Aktivní od1979
Aktivní do1998

Gaétan Duchesne (11. července 1962 Les Saules, Québec – 16. dubna 2007 Québec) byl kanadský profesionální hokejový útočník, který odehrál čtrnáct sezón v severoamerické NHL. Během své kariéry nastupoval za kluby Washington Capitals, Quebec Nordiques, Minnesota North Stars, San Jose Sharks a Florida Panthers.

Duchesne platil za spolehlivého defenzivního útočníka a specialistu na hru v oslabení. V základní části NHL nastoupil k 1 028 zápasům, ve kterých zaznamenal 179 branek a 254 asistencí. V play-off přidal 84 startů a 27 kanadských bodů. Po ukončení hráčské kariéry působil jako asistent trenéra v nižších soutěžích. Zemřel předčasně na selhání srdce ve věku 44 let.

👤 Mládí a juniorská kariéra

Gaétan Duchesne se narodil v dělnické čtvrti Les Saules, která je dnes součástí města Québec. Hokeji se věnoval od útlého dětství. V letech 1974 a 1975 se účastnil prestižního mládežnického turnaje Quebec International Pee-Wee Hockey Tournament v barvách lokálního týmu z Québecu.

V sezóně 1978/79 nastupoval v lize QMAAA za tým Sainte-Foy Couillard, kde ve 25 zápasech zaznamenal 15 bodů za 3 branky a 12 asistencí. Následně byl v roce 1979 draftován ve dvanáctém kole do juniorské soutěže QMJHL týmem Quebec Remparts. V první sezóně v QMJHL (1979/80) odehrál 46 utkání s bilancí 9 gólů a 28 přihrávek. V ročníku 1980/81 se jeho produktivita výrazně zvýšila, když v 72 zápasech nasbíral 72 bodů (27 branek a 45 asistencí) a přidal 63 trestných minut.

Ačkoliv byl způsobilý pro Vstupní draft NHL v roce 1980, žádný z týmů si jej nevybral. Pokračoval proto v juniorském hokeji, ale jeho defenzivní dovednosti a pracovní morálka nakonec zaujaly skauty. Ve Vstupním draftu NHL 1981 si jej v osmém kole z celkové 152. pozice vybrala organizace Washington Capitals.

💼 Kariéra v NHL

Na podzim roku 1981 se Duchesne zúčastnil svého prvního tréninkového kempu s týmem Washington Capitals. Původně vedení klubu předpokládalo, že se po kempu vrátí do juniorské QMJHL k týmu Quebec Remparts. Duchesne za Remparts skutečně odehrál dva zápasy v sezóně 1981/82, ale brzy byl povolán zpět do prvního týmu Capitals a trvale se usadil v sestavě NHL.

Svůj debut v NHL absolvoval 7. října 1981 na ledě Buffalo Sabres. V nováčkovské sezóně odehrál 74 utkání, vstřelil 9 branek a přidal 14 asistencí. V následujících letech se Duchesne vyprofiloval jako klíčový defenzivní útočník týmu. Hlavní trenér Bryan Murray jej začal využívat v elitní formaci pro hru v oslabení, kde Duchesne nastupoval po boku defenzivního specialisty Douga Jarvise. Sám Duchesne uvedl, že jeho hokejovými vzory byli právě Doug Jarvis a Bob Gainey.

Nejproduktivnější sezónu v barvách Capitals zažil v ročníku 1986/87. V 74 zápasech základní části nasbíral 52 bodů (17 gólů a 35 asistencí) a připsal si 18 kladných bodů v hodnocení plus/minus. Výraznou stopu zanechal také v play-off v roce 1986, kdy dostal za úkol osobně bránit elitního střelce New York Islanders Mika Bossyho. Bossyho se mu podařilo bodově eliminovat a sám navíc v sérii vstřelil čtyři branky.

🔄 Historická výměna do Quebec Nordiques

Dne 13. června 1987, během Vstupního draftu NHL, se Duchesne stal součástí jedné z nejvýznamnějších výměn v historii ligy. Vedení Washington Capitals odeslalo Duchesneho, útočníka Alana Hawortha a volbu v prvním kole draftu 1987 (celkově 15. pozici) do týmu Quebec Nordiques. Opačným směrem putovali útočník Dale Hunter a brankář Clint Malarchuk.

Tato výměna měla zásadní dopad na obě organizace po další dekádu. Washington získal v Hunterovi budoucího dlouholetého kapitána, jehož číslo 32 bylo později vyřazeno, zatímco Quebec využil získanou volbu v prvním kole draftu k výběru centra Joea Sakica. Sakic se následně stal jedním z nejlepších hráčů historie NHL a dovedl organizaci (později přesunutou a přejmenovanou na Colorado Avalanche) ke dvěma ziskům Stanley Cupu.

Pro Duchesneho znamenal přestup návrat do rodného města. V sezóně 1987/88 odehrál za Nordiques 80 utkání a zaznamenal 47 bodů (24 branek a 23 asistencí), což představovalo jeho kariérní maximum v počtu vstřelených gólů v jedné sezóně. Následující ročník 1988/89 zakončil s bilancí 8 gólů a 21 asistencí v 70 zápasech. Nordiques v tomto období procházeli výsledkovou krizí a vedení klubu se rozhodlo tým přestavět.

🌟 Jízda do finále s Minnesota North Stars

Před sezónou 1989/90 byl Duchesne vyměněn do týmu Minnesota North Stars. Zde se setkal s hlavním trenérem Bobem Gaineym, svým někdejším defenzivním vzorem. V první sezóně v Minnesotě odehrál 72 zápasů a získal 20 bodů.

Historickým se pro North Stars stal ročník 1990/91. V základní části skončila Minnesota na čtvrtém místě v Norrisově divizi s podprůměrnou bilancí 27 výher, 39 proher a 14 remíz. Tým však v play-off předvedl nečekané výkony. V prvním kole Minnesota vyřadila vítěze Presidents' Trophy Chicago Blackhawks, ve druhém kole porazila St. Louis Blues a ve finále konference zdolala obhájce titulu Edmonton Oilers. North Stars postoupili až do finále Stanley Cupu, kde podlehli týmu Pittsburgh Penguins v poměru 2:4 na zápasy. Duchesne odehrál v tomto play-off všech 23 utkání a připsal si 5 bodů (2 góly a 3 asistence).

V organizaci North Stars strávil ještě další dvě sezóny. V ročníku 1991/92 zaznamenal 23 bodů v 73 zápasech a překonal hranici 100 trestných minut (102). V sezóně 1992/93 nastoupil do 84 utkání a nasbíral 29 bodů. Po skončení této sezóny se majitel klubu Norm Green rozhodl přestěhovat organizaci do Dallasu.

🦈 Závěr kariéry v San Jose a na Floridě

Duchesne se do Dallasu s týmem nepřesunul. Před sezónou 1993/94 podepsal smlouvu s rozšiřujícím se klubem San Jose Sharks. V dresu Sharks odehrál celou základní část (84 zápasů), v níž vstřelil 12 branek a přidal 18 asistencí. Týmu pomohl postoupit do play-off, kde v 14 zápasech nasbíral 5 bodů a podílel se na historicky prvním vyřazení Detroit Red Wings v prvním kole vyřazovacích bojů z pohledu organizace Sharks.

Ročník 1994/95 byl zkrácen výlukou. Duchesne odehrál 33 utkání za San Jose (9 bodů), než byl vyměněn do klubu Florida Panthers. Za Panthers stihl nastoupit k 13 zápasům s bilancí 1 gólu a 2 asistencí. V tomto klubu se znovu setkal s trenérem Bryanem Murraym, pod kterým začínal ve Washingtonu. Po skončení sezóny 1994/95 Duchesne oznámil odchod z NHL.

Během své kariéry v NHL se stal 100. hráčem v historii ligy, který překonal metu 1 000 odehraných zápasů v základní části.

📋 Nižší soutěže a trenérská dráha

Po roční pauze od profesionálního hokeje se Duchesne vrátil na led v sezóně 1996/97, kdy přijal roli hrajícího asistenta trenéra v týmu Quebec Rafales působícím v IHL. V 66 zápasech základní části si připsal 28 bodů (10 gólů a 18 asistencí). V play-off nastoupil k 9 zápasům a vstřelil 5 branek. V následujícím ročníku 1997/98 odehrál za Rafales pouhé 3 zápasy bez bodového zisku, po kterých definitivně ukončil aktivní hráčskou kariéru a věnoval se pouze trénování.

Od sezóny 2000/01 začal působit jako asistent trenéra u juniorského týmu Quebec Remparts v QMJHL. Na střídačce Remparts strávil dvě kompletní sezóny. Po odchodu z prostředí profesionálního hokeje se Duchesne věnoval podnikání; společně se svým bratrem provozoval společnost dodávající architektonické zásoby v provincii Québec.

📉 Úmrtí

Gaétan Duchesne zemřel náhle 16. dubna 2007 ve věku 44 let. Příčinou úmrtí byla srdeční zástava, která jej postihla během cvičení ve fitness centru na předměstí Ste-Foy ve městě Québec. Přivolaným záchranářům se jej již nepodařilo resuscitovat.

Zanechal po sobě manželku Ginu, dceru Chloe a syna Jeremyho. Jeho syn Jeremy Duchesne následoval otce v hokejové kariéře, hrál na pozici brankáře v QMJHL za klub Val-d'Or Foreurs a v roce 2005 byl draftován týmem Philadelphia Flyers ve čtvrtém kole.

Organizace Washington Capitals na počest svého bývalého hráče zavedla ocenění s názvem Gaetan Duchesne Trophy. Tato trofej se od roku 2008 uděluje vítěznému týmu v přípravných zápasech v rámci interního tréninkového kempu Capitals.

📈 Statistiky

Kompletní statistiky ze základní části a play-off všech soutěží.

NHL

Sezóna Tým Zápasy Góly Asistence Body Trestné minuty Play-off Z Play-off G Play-off A Play-off B Play-off TM
1981/82 Washington Capitals 74 9 14 23 46
1982/83 Washington Capitals 77 18 19 37 52 4 1 1 2 4
1983/84 Washington Capitals 79 17 19 36 29 8 2 1 3 2
1984/85 Washington Capitals 67 15 23 38 32 5 0 1 1 7
1985/86 Washington Capitals 80 11 28 39 39 9 4 3 7 12
1986/87 Washington Capitals 74 17 35 52 53 7 3 0 3 14
1987/88 Quebec Nordiques 80 24 23 47 83
1988/89 Quebec Nordiques 70 8 21 29 56
1989/90 Minnesota North Stars 72 12 8 20 33 7 0 0 0 6
1990/91 Minnesota North Stars 68 9 9 18 18 23 2 3 5 34
1991/92 Minnesota North Stars 73 8 15 23 102 7 1 0 1 6
1992/93 Minnesota North Stars 84 16 13 29 30
1993/94 San Jose Sharks 84 12 18 30 28 14 1 4 5 12
1994/95 San Jose Sharks 33 2 7 9 16
1994/95 Florida Panthers 13 1 2 3 0
Celkem NHL 1 028 179 254 433 617 84 14 13 27 97

Nižší a juniorské soutěže

Sezóna Tým Liga Zápasy Góly Asistence Body Trestné minuty Play-off Z Play-off G Play-off A Play-off B Play-off TM
1977/78 Sainte-Foy Couillard QMAAA 1 0 0 0 0
1978/79 Sainte-Foy Couillard QMAAA 25 3 12 15 8
1979/80 Quebec Remparts QMJHL 46 9 28 37 22 5 0 2 2 9
1980/81 Quebec Remparts QMJHL 72 27 45 72 63 7 1 4 5 6
1981/82 Quebec Remparts QMJHL 2 0 0 0 0
1982/83 Hershey Bears AHL 1 1 0 1 0
1996/97 Quebec Rafales IHL 66 10 18 28 54 9 5 0 5 4
1997/98 Quebec Rafales IHL 3 0 0 0 2

Zdroje